• انتشار: ۱۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۲:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27985
پرینت

افغانستان و ترکیه ساختمان مکاتب در مناطق زلزله خیز را تبدیل می کنند

افغانستان و ترکیه دو کشور زلزله خیز می باشند و هر دو کشور در تلاشند تا هزاران ساختمان مکاتبی که در نقاط خطر هستند را تبدیل و یا تعدیل کنند.

سال گذشته افغانستان شاهد ۱۶۰ زلزله بود که بیشتر آنها در اعماق زمین بود خسارات آن چنانی به دنبال نداشت. آخرین زلزله مرگبار در افغانستان در سال ۲۰۱۵ بود که جان بیش از ۴۰۰ تن را گرفت و بیش از ۲۵۰ تن دیگر نیز در دامنه کوه های هندوکش زخمی کرد.

«جولیان پالما» متخصص مدیریت ریسک بلایای طبیعی در بانک جهانی می گوید که خطر وقوع زلزله ای بزرگ تر در هر زمانی است؛ و این زلزله اگر در طول روز اتفاق بیفتد، جان دست کم ۵ میلیون کودک را با خطر مواجه می سازد.

وی گفت: «با توجه به آسیب پذیری افغانستان نسبت به بلایای طبیعی، لازم است که هر چه سریع تر برای ساخت مکاتبی ایمن تر و جایگزینی تجهیزات قدیمی اقدام کرد.»

ترکیه هم در سال ۱۹۹۹ یکی از مرگبارترین رویدادهای زلزله در جهان را تجربه کرد که در آن، بیش از ۱۸ هزار تن جان باخته و ۷۰۰ ساختمان مکتب نیز در این کشور تخریب گردید.

وزارت معارف ترکیه گفته است که طی سه سال آینده، ۱۵۰۰ مکتب مقاوم در برابر زلزله می سازد تا دسترسی مطمئنی به مکاتب ایمن برای فرزندان مهاجران سوریه و دیگر مجاوران منطقه فراهم سازد.

آقای پالما می افزاید که بانک جهانی به هر دو کشور کمک می کند تا این گونه مکاتب مقاوم در برابر زلزله بسازند. «از ۱۶۴۰۰ مکتب فعلی در افغانستان، بیشتر آنها ساختمان یک منزله هستند که در برابر زلزله نیز بسیار آسیب پذیر می باشند.»

وی علاوه کرد که ۹۰ فیصد این مکاتب توسط کارگران بی تجربه و بدون مهارت های ساختمانی ساخته شده اند.

او همچنین گفت که بانک جهانی با دولت و دیگر شرکای دولت افغانستان کار می کند تا تحلیل جامعی از مناطق دارای ریسک برای بخش معارف بدست آورد. دولت افغانستان در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ با ساخت بیش از ۲۰ هزار مکتب جدید، دسترسی صددرصدی برای شاگردان مکاتب فراهم سازد.

به گفته ی وی، در ترکیه نیز، بیش از ۷۰ فیصد جمعیت این کشور در مناطق با ریسک وقوع زلزله زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *