• انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۰۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12186
پرینت

افغانستان و ایران در نظر دارند تبادلات تجارتی شان را تا ۶ میلیارد دالر افزایش دهند

پنجمین جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ایران که در تهران برگزار شده بود، روز گذشته خاتمه یافت.

وزارت مالیه خبرنامه ای را منتشر کرده که در حاشیه این جلسه وزیر مالیه با علی طیب نیا، وزیر اقتصاد کشور ایران در مورد افزایش حجم تبادلات تجارتی از ۲.۵ میلیار دالر  به ۶ میلیارد دالر طى چند سال آینده گفت‎وگو کرده اند.

همچنین، ایجاد چهارمین گمرک در منطقه سرحدى دو کشور، افتتاح پروژه قطعه سوم خط آهن خواف هرات در اوایل ماه سپتامبر سال جاری، مذاکرات به منظور نهایی سازی موافقتنامه های تشویق و حمایت سرمایه گذارى و تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط بانکی میان دو کشور بحث و تبادل نظر شده است.

در خبرنامه ای که وزارت مالیه گفته شده که در این نشست مقام های دو کشور افغانستان و ایران در مورد همکاری های اقتصادی و تجارتی بحث و گفت‎وگو کردند.

به نقل از خبرنامه، در این  جلسه در مورد بخش های تقویت و گسترش روابط گمرکی میان دو کشور، ترانزیت و تسهیلات تجارتی، انرژی، تقویت و گسترش روابط تعلیمی و تحصیلی، خط آهن و دیگر مسایل ذی علاقه بحث و گفتگو صورت گرفت.

وزیر مالیه با اشاره به بخش ترانزیت گفته که هم اکنون از طریق جاده حلقه ای افغانستان، پروژه ای به طول حدود سه هزار و ۳۶۰ کیلومتر که ۱۶ ولایت را به هم وصل می کند.

او همچنان از پرواز های همه روزه  کابل_ تهران یاد کرده گفت که ایران و افغانستان از روابط بهتر تجاری برخوردار هستند.

در همین حال بحث های همه جانبه روی خط آهن قطعه سوم خواف از طرف ایران برای وصل این کشور از طریق افغانستان، با تاجیکستان، قرغیزستان و چین بحث های عملی صورت گرفته است.

پیشتر محمد حنف اتمر با همتای ایرانی اش در مورد تدوین راهبردهای مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مرزی میان دو کشور گفتگو کرده اند.

این در حالی است که پیش از این، والی های مرزی افغانستان و ایران در نشست های دوام دار روی روابط بجاری کشور بحث و تبادل نظر کرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *