• انتشار: 6 فوریه 2019
  • ساعت: 22:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 32031
پرینت

افغانستان واردات مرغ و تخم مرغ را از ایران ممنوع کرد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، واردات مرغ و محصولات آن را از ایران، به خاطر جلوگیری از شیوع آنفلونزای مرغی ممنوع اعلام کرد.

به گزارش رها، وزارت زراعت و مالداری اعلام کرد که برای حفاظت از سلامتی شهروندان و مرغداری‌ها، واردات مرغ و محصولات آن را از ایران به طور موقت ممنوع کرده است.

در اعلامیه این وزارت‌خانه که امروز، چهارشنبه ۱۷ دلو ، به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده است که این تصمیم بر اساس گزارش سازمان دامپزشکی ایران و سازمان جهانی بهداشت حیوانی مبنی بر تثبیت بیماری آنفلوانزای پرندگان در شمال ایران گرفته شده است.

بر اساس قانون افغانستان، در ابتدا این ممنوعیت و قرنطینه برای ۲۱ روز ادامه پیدا می‌کند و بعدا با در نظر گرفتن وضعیت بیماری در ایران، در مورد ادامه یا رفع آن تصمیم گرفته می‌شود.

افغانستان یکی از مهمترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود و حجم تجارت میان دو کشور در سال‌های اخیر به صورت چشگمیری افزایش یافته است.

مقام‌های ایران اعلام کردند که مبادله اقتصادی میان افغانستان و ایران اکنون به سه میلیارد دلار رسیده است اما اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که مجموع تجارت سالانه افغانستان و ایران حدود یک میلیارد دلار در سال است.

بر اساس اعلام وزارت زراعت، اکنون این افغانستان در تولید مرغ و محصولات آن به خودکفایی نزدیک است و این نهاد پیش از این واردات مرغ‌های پیر را از پاکستان به افغانستان کشور منع کرده بود.

براساس آمار رسمی سالانه حدود ۵۰۰ تن گوشت و ۳۴۰ میلیون تخم مرغ در افغانستان تولید می‌شود که به اندازه حدود نیمی از مصرف این کشور است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *