• انتشار: ۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۹:۱۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 26635
پرینت

افغانستان همچنان در قعر فهرست فاسدترین کشورهای دنیا قرار دارد

با وجود صرف میلیاردها دالر و وعده های مبارزه علیه فساد اداری از سوی سران دولت وحدت ملی، افغانستان همچنان در قعر فهرست فاسدترین کشورهای دنیا قرار دارد.

سازمان شفافیت بین الملل در تازه ترین گزارش سالانه خود، افغانستان را به عنوان چهارمین کشور فاسد دنیا و پس از کشورهای سومالی، سوریه و سودان جنوبی قرار داده است.

این سازمان همچنین در گزارش خود می نویسد که بسیاری از کشورهای دنیا پیشرفت بسیار کم و یا هیچ پیشرفتی در رفع فساد نداشته اند.

همچنین گفته می شود که رتبه بالای فساد در کشورهای فاسد سبب شده تا فعالیت های خبرنگاران نیز تحت تاثیر قرار گرفته و هر روزه آنها با تهدیدهای جانی روبرو باشند.

سازمان شفافیت بین الملل در گزارش اش، شاخص شماره صفر را برای کشورهای با بالاترین فساد و شاخص شماره ۱۰۰ را برای کشورهای بدون فساد در نظر گرفته است.

در گزارش امسال این سازمان، بیش از دو سوم کشورها نمره ای پایین تر از ۵۰ گرفتند که بیش تر این کشورها نمره ای معادل ۴۳ داشتند.

افغانستان با کسب رتبه ۱۵ در رتبه چهارمین کشور فاسد دنیا قرار گرفت، در حالیکه کشورهای نیوزلند و دانمارک با رتبه های ۸۹ و ۸۸ در صدر این جدول قرار دارند.

کوریای شمالی حتی در این فهرست بهتر از افغانستان ظاهر شده و ۱۷ امتیاز را کسب کرده است.

این گزارش در حالی منتشر می گردد که سران دولت وحدت ملی همواره وعده مبارزه جدی علیه فساد را در کشور داده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *