• انتشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۱:۵۹
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 14354
پرینت
زاخیلوال:

افغانستان علاقمند پیوستن به کوریدور اقتصادی چین و پاکستان است

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان گفته است که افغانستان به طور قطع از کوریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) حمایت می کند و تمایل دارد نقشی نیز در آن داشته باشد.

داکتر عمر زاخیلوال سفیر کشورمان در اسلام آباد در گفتگو با خبرگزاری داون پاکستان گفت “کوریدور اقتصادی چین و پاکستان، پروژه بزرگی است که به همان نسبت که به پاکستان مربوط می شود، به افغانستان نیز مربوط می شود، و هر آن چیزی که برای پاکستان خوب است، برای کل منطقه نیز می تواند خوب باشد.”

آقای زاخیلوال تصریح کرد که مردم افغانستان به شدت تشنه پیشرفت هستند و می خواهند هر چه زودتر افغانستان را خوشبخت ببنند.

او گفت “فکر می کنم کوریدور اقتصادی چین و پاکستان تنها محدود به پاکستان نمی شود؛ این پروژه متعلق به کل منطقه و بویژه آسیای مرکزی است.”

سفیر افغانستان در اسلام آباد افزود “این پروژه به افغانستان هم مربوط می شود، و افغانستان هم از این پروژه منفعت می برد.”

آقای زاخیلوال گفت افغانستان با پیوستن به این پروژه می تواند وضعیت خود را پس از دهه ها جنگ بهبود بخشد.

وی با بیان این موضوع گفت “شما به تیم کریکت ما توجه کنید، که چه زود خود را در مقام هشتم دنیا قرار داد. به طور مشابه، افغانستان باز هم می تواند همگان را متعجب سازد، اگر فرصت به او داده شود.”

لازم به ذکر است که کشورهای ایران و عربستان نیز پیش تر درخواست اشتراک در کوریدور اقتصادی چین و پاکستان را داده بودند که با استقبال مقامات پاکستانی روبرو شد.

کوریدور اقتصادی چین و پاکستان که معمولا با علامت اختصار (CPEC) یاد می شود شامل مجموعه ای از پروژه های زیربنایی تجاری می باشد.

این پروژه در نظر دارد بندر گوادر در جنوب غرب پاکستان را به ایالت خودمختار زینجیانگ در شمال غرب چین از طریق بزرگراه و خط آهن متصل کند.

این پروژه هم اکنون با هزینه ای تقریبی ۵۱ میلیارد دالری در دست ساخت است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *