• انتشار: 28 ژانویه 2018
  • ساعت: 21:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25966
پرینت

افغانستان طرح قانون تابعیت دوگانه را مورد تایید قرار داد

در جلسه امروز کمیته قوانین کابینه کشور طرح قانون تابعیت دوگانه از سوی این کابینه مورد تایید قرار گرفت و فیصله شد موضوع استخدام شهروندان افغان با تابعیت دوم در پست های کلان سیاسی و نظامی در کابینه دولت بحث گردد.

 

این طرح چندی پیش نیز در کمیته قوانین ارائه شده بود که اعضای جلسه در خصوص موضوعاتی چون تابعیت دوگانه، رعایت احکام میثاق های بین المللی در مورد تابعیت، سلب تابعیت، شرایط کسب تابعیت و آثار کسب تابعیت بررسی های خویش را انجام دادند.

در جلسه امروز کمیته قوانین، یک بار دیگر موضوع تابعیت دوگانه به تفصیل و دقت بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

عبدالبصیر انور وزیر عدلیه در جلسه امروز گزارش داد که براساس طرح جدید، تابعیت دوگانه پذیرفته شده و هیچ شهروند کشور مجبور به سلب تابعیت نخواهد شد.

قانون اساسی در موارد مشخص روی تابعیت واحد تأکید کرده و فراتر از آن در تضاد با مفاد قانون اساسی قرار دارد و عدم پذیرش تابعیت دوگانه شهروندان و یا محدود کردن استخدام و فعالیت آنان در ادارات دولتی بر خلاف احکام قانون و در مغایرت با حقوق شهروندی قرار دارد.

سرانجام طرح قانون تابعیت مورد تأیید قرار گرفت و فیصله شد که موضوع استخدام شهروندان افغانی دارای تابعیت مضاعف در پست های دیپلماتیک، نظامی و امنیتی باید باردیگر ازسوی کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به بحث گرفته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *