• انتشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۷:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13084
پرینت
معین سواد آموزی وزارت معارف:

افغانستان سومین کشور بی سواد جهان است

مقام ها در وزارت معارف می گویند که نرخ سواد در کشور بسیار پایین است و افغانستان سومین کشور بی سواد جهان است.

 

داکتر سردار محمد رحیمی، معین سواد آموزی وزارت معارف می گوید که افغانستان در قسمت سواد نیز متاسفانه همانند دیگر بخش ها رکورددار منفی است.

آقای رحیمی در نشستی که به منظور روز جهانی سواد برگزار شده بود، گفت که نرخ سواد در کشور بسیار پایین است، بعد از دو کشور افریقایی، سومین کشور بی سواد جهان هستیم.

او چالش های زیادی را فرا روی سواد بر شمرد و افزود که نبود بودجه کافی، برخورد سیاسی با معارف، چند قومی بودن کشور، ناامنی و نگاه پروژه ای به معارف باعث پیشرفت نکردن این بخش مهم کشور شده است.

به گفته معین سواد آموزی وزارت معارف، به عنوان یک کلیشه همواره گفته شده است که بودجه معارف بعد از امنیت بیشترین است ولی در حقیقت این گونه نیست.

آقای رحیمی می گوید که بودجه معارف در کشور حدود ۱۳ درصد است که در کشورهای دیگر ۳۰ تا ۴۵ درصد بودجه ملی را به خود اختصاص می دهد.

او همچنین از بودجه ای که معینیت سواد آموزی اختصاص داده شده نیز انتقاد کرد و گفت که از ۱۳ درصد بودجه ملی که وزارت معارف اختصاص داده می شود، تنها ۱٫۵ درصد مربوط به سواد آموزی می شود که این هزینه بسیار کم است.

معین سواد آموزی وزارت معارف می گوید که سالانه ۲۵۰ هزار تن به جمعیت بی سوادان افزوده می شود که با افزایش بودجه می توان بی سوادی را محو کرد.

معنیت سواد اموزی وزارت معارف در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار تن را در کشور تحت پوشش قرار می دهد که نزدیک به ۳۰۰ هزار تن آنان موفق به سپری کردن دوره اموزشی می شوند.

رحیمی می گوید که از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۲ حدود ۶ میلیون تن تحت پوشش سواد آموزی قرار گرفته که رشد سالانه ۱ درصدی داشته است.

او همچنین افزود که معینیت در نظر دارد با بیشتر شدن بودجه، تعداد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد تا رشد سالانه به ۲٫۵ درصد افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۰ تعداد باسوادان به ۵۰ درصد برسد.

اکنون بر اساس گزارش سازمان ملل و وزارت معارف حدود ۳۴ درصد جامعه باسوادند و ۶۶ درصد دیگر قادر به خواندن و نوشتن نیست.

بر اساس این گزارش ها، ۹۹ درصد از ۶۶ درصد جمعیت بی سواد کشور را زنان تشکیل می دهند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *