• انتشار: ۱۲ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۴۵
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 20541
پرینت

افغانستان سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دالر محصولات پلاستیکی وارد می‌کند

مقام‌ها در وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که افغانستان سالانه به‌ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دالر جنس پلاستیکی وارد می‌کند که از این میان تنها ۱۰۰ میلیون دالر آن را از کشور ایران وارد می‌کند.

قربان حقجو، معین امور تجارتی وزارت تجارت، امروز (سه‌شنبه) حین افتتاح نخستین نمایشگاه صنعت پلاستیک در کشور، از تلاش‌ها برای رونق دادن صنعت پلاستیک در کشور خبر داد.

آقای حقجو با بیان‌اینکه افغانستان سالانه به‌ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دالر محصولات پلاستیکی از بیرون وارد می‌کند؛ یادآور شد که وزارت تجارت در تلاش است تا صنعت پلاستیک را در کشور تقویه و کاهش در واردات بیاورد.

او تصریح کرد که تا حدودی تلاشهای وزارت تجارت و صنایع مثمر بوده و تمام صنایع به‌ویژه صنعت پلاستیک نسبت به‌دو سال گذشته رونق چشم‌گیری پیدا کرده‌است.

حقجو در قسمت دیگر سخنان خود یادآور شد که وزارت تجارت متن قانون سرمایه‌گذاری را تدوین و برای طی مراحل به وزارت عدلیه فرستاده است که با توشیح این قانون حکومت مکلف خواهد بود تا از سرمایه‌گذاران حمایت کند.

در همین حال اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک تحت عنوان “افغان ‌پلاست” به‌هدف رونق بازار صنایع پلاستیکی داخلی از سوی شرکت‌های خصوصی به‌همکاری اتاق تجارت و صنایع در کابل گشایش یافت.

این نمایشگاه برای سه‌روز برگزار شده و در آن محصولات کشورهای افغانستان، ایران، ترکیه و چین در ۹۵ غرفه به‌نمایش گذاشته شده‌است.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در مراسم افتتاح این نمایشگاه؛ رشد افغانستان را در رشد صنعت کشور عنوان کرد و افزود که در کنار تامین امنیت باید صنعت کشور نیز تقویت شود.

آقای محقق علاوه کرد: با وجود اینکه تروریستان در همه اطراف افغانستان داخل می‌شود اما نباید تلاش برای رشد صنعت متوقف ساخته شود.

او نبود صنعت را یکی از جدی ترین مشکلات سد راه ترقی کشور خواند و تاکید کرد که حکومت در تلاش است تا این مشکلات را با تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی مرفوع سازد.

معاون دوم ریاست اجرایی تاکید کرد که فعال سازی پارک‌های صنعتی یکی از جدی ترین و مهم ترین نیاز سرمایه‌گذاری در کشور است و حکومت تلاش می‌کند تا این پارک های فعال ساخته شوند.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع کشور نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ کارخانه تولید پلاستیک در کشور موجود اند که ۱۰۲ کارخانه آن عملاً فعالیت دارند.

آقای الکوزی؛ نبود زیربنای اقتصادی را یکی از جدی ترین مشکلات سد راه تاجران و سرمایه‌گذاران در کشور خواند و تاکید کرد که برای بیرون رفت از این مشکلات باید حکومت توجه جدی برای جلب سرمایه‌گذاری در بخش زیربناهای اقتصادی داشته باشد.

براساس گفته‌های الکوزی؛ از زمانی که اداره آیسا توسط رئیس جمهور غنی لغو شده است دیگر یک جریب زمین به صنعت کاران توزیع نشده است و هیچ نهاد نیز وجود ندارد که برق و زمین به سرمایه گذاران توزیع کند.

منبع: آوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *