• انتشار: 25 ژانویه 2017
  • ساعت: 11:54
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 17946
پرینت

افغانستان در تازه ترین رده بندی سازمان شفافیت بین المللی، جایگاه بهتری کسب کرد

سازمان شفافیت بین الملل در تازه ترین رده بندی خود که برای سال ۲۰۱۶ انجام داده، می گوید که افغانستان جایگاه بهتری نسبت به سال قبل از آن کسب کرده است.

سازمان شفافیت بین الملل در تازه ترین رده بندی خود گفته است که از میان ۱۷۶ کشور، تقریبا بیش از دو سوم کشورها پایین تر از حد وسط ارزیابی این سازمان قرار گرفته است.

در این رده بندی، امتیاز صفر پایین تر امتیاز (بسیار فاسد) و امتیاز صد بالاترین امتیاز (بسیار شفاف و بدون فساد) در نظر گرفته شده است، که به گفته سازمان شفافیت بین الملل، امتیاز میانگین جهان تقریبا ۴۳ می باشد.

اما در این میان، افغانستان با چهار پله صعود نسبت به ارزیابی سال پیشین این سازمان و با کسب ۱۵ امتیاز، در جایگاه ۱۶۹ جهان قرار گرفت.

افغانستان در ارزیابی قبلی امتیاز ۱۱ را کسب کرده بود و در میان فاسد ترین کشورها مانند سومالیا و کره شمالی قرار گرفته بود.

در ارزیابی جدید، کشورهای لیبیا، سودان، یمن، سوریه، کره شمالی و سودان جنوبی در جایگاه پایین تر از افغانستان قرار گرفته اند.

کشور سومالیا باز هم مانند سال قبل با کسب تنها ۱۰ امتیاز در قعر جدول یعنی مقام ۱۷۶ جهان قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که افغانستان در ارزیابی های سازمان شفافیت بین الملل جایگاه به نسبت بهتری نسبت به سال های پیشین کسب می کند که دولت تلاشش را در راستای مبارزه علیه فساد افزایش داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *