• انتشار: 27 ژانویه 2016
  • ساعت: 15:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6469
پرینت

افغانستان در بین سه کشور فاسد جهان قرار دارد

سازمان شفافیت بین الملل در گزارش تازه خود آورده است که افغانستان، هنوز در بین سه کشوری است که بیشترین فساد اداری را مرتکب می شود.

در این گزارش آمده است که افغانستان بعد از سومالی و کوریای شمالی سومین کشوری است که فساد گسترده اداری در آن موجود است. دنمارک با کمترین فساد در رده آخر قرار دارد.

همچنین ذکر شده است که در افغانستان میلیون‌ها دالری که باید برای بازسازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، براساس گزارش‌ها ضایع شده و یا به سرقت رفته است که تلاش‌ها برای صلح پایدار را جداً تضعیف می‌کند.

این گزارش در حالی داده می شود که مقام های حکومت وحدت ملی در نشست های ملی و بین المللی وعده های داده بودند که مبارزه با فساد اداری در اولویت کاری شان قرار خواهد داشت.

داکتر عبدالله عبدالله، امروز در نشست “معرفی برنامه پاسخدهی بشری ۲۰۱۶ برای افغانستان” گفت که فساد اداری در افغانستان طی سالهای اخیر نهادینه شده بود و ضربه های فراوانی به مرده زده بود.

آقای عبدالله افزود که حکومت در تلاش است که با همکاری نهادهای بین المللی با این معضل مبارزه کند تا فساد اداری در کشور وجود نداشته باشد.

در همین حال، سازمان شفافیت بین الملل نیز امیدواری‌هایی را برای مبارزه با فساد می‌بیند.

به گفته این سازمان، به صورت عمومی در سال ۲۰۱۵ وضعیت در تعداد بیشتر کشورها بهتر شده است. اما با وجود این، در دو سوم کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفته اند، فساد بسیار بالا عنوان شده است.

کشورهای فنلند و سویدن به تعقیب آن درصدر فهرست قرار دارند.

فهرست سازمان شفافیت بین الملل مبتنی بر ارزیابی فساد در بخش عامه است که توسط کارشناسان نهادهای بین المللی و سازمان‌های تحقیقاتی صورت گرفته است.

در این فهرست به کشورها نظر به گستره فساد در آن‌ها از صفر تا ۱۰۰ امتیاز داده شده است که امتیاز صفر به مفهوم بسیار آلوده با فساد و امتیاز ۱۰۰ به معنای کاملاً عاری از فساد است.

از میان ۱۶۸ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته اند، دو سوم آن‌ها کمتر از ۵۰ امتیار گرفته اند. افغانستان با گرفتن ۱۱ امتیاز در جایگاه ۱۶۶ این لیست قرار گرفته است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *