• انتشار: 22 آوریل 2017
  • ساعت: 14:45
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 20242
پرینت

افغانستان به چین از طریق فایبر نوری وصل می شود

مقام‌های وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی می‌گویند با کشور چین تفاهم کرده‌اند که شبکه فایبر نوری این کشور را با چین وصل سازند.

فایبر نوری وسیله‌ای است که اطلاعات و داده‌ها را از طریق نور با سرعت بالا انتقال می‌دهد و قیمت آن به تناسب سایر راه‌های ارتباطی ارزان‌تر است.

مقام‌های وزارت مخابرات می‌گویند تفاهمنامه‌ای در زمینه همکاری‌های چین در بخش مخابرات به افغانستان در روزهای اخیر در سفر مقام‌های دولتی به آن کشور امضا شده است.

وزارت مخابرات و تکنالوژی می‌گوید با عملی شدن پروژه وصل فایبر نوری افغانستان به چین که بخشی از ایجاد راه ابریشم دیجیتالی است، افغانستان به مسیر انتقال معلومات در منطقه تبدیل خواهد شد.

سید احمد شاه سادات، سرپرست وزارت مخابرات روز (جمعه، ۱ ثور) در یک نشست خبری گفت که شبکه فیبر نوری افغانستان از طریق بندر واخان به کشور چین و از طریق چین به کشورهای آفریقایی و اروپایی وصل خواهد شد.

به گفته او، کشورهای آسیای میانه نیز از طریق شبکه فیبر نوری افغانستان به کشورهای جنوب آسیا و از طریق قفقاز به اروپا وصل خواهند شد.

آقای سادات گفت با عملی شدن این پروژه، قیمت اینترنت و خدمات مخابراتی در افغانستان ارزان‌تر می‌شود، میلیون‌ها دالر درآمد نصیب افغانستان خواهد شد و شمار زیادی در این کشور صاحب کار خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *