• انتشار: ۲۵ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۷:۴۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28263
پرینت

افغانستان به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس واکنش نشان داد

وزارت خارجه افغانستان به انتقال سفارت آمریکا از شهر تل آویو اسرائیل به شهر بیت المقدس در فلسطین اشغالی واکنش نشان داد و آن را مایه نگرانی برای مسلمانان خواند.

وزارت خارجه افغانستان امروز (سه شنبه) در بیانیه ای نسبت به انتقال سفارت آمریکا از شهر تل آویو اسرائیل به شهر بیت المقدس فلسطین واکنش نشان داد و آن را مایه نگرانی شدید برای مسلمانان و جهان اسلام عنوان کرد.

وزارت خارجه در بیانیه اش می نویسد که «اقدام یاد شده احساسات مسلمانان جهان را که بیت المقدس اولین قبله شان بوده و بایست موقعیت آن بر بنیاد موازین حقوق بین الملل، مصوبات سازمان ملل متحد و اهمیتی که نزد پیروان ادیان دیگر دارد، مورد احترام قرار گیرد، بیشتر از پیش جریحه دار و روند صلح در خاور میانه را با چالش های بیشتر روبرو می سازد.»

وزارت خارجه تصریح می کند که جمهوری اسلامی افغانستان با اجماع جهانی در رابطه به فلسطین همنوا بوده و به حمایت خویش ازحقوق حقه مردم آن کشور، تأمین صلح عادلانه و پایدار و ایجاد دولت مستقل در فلسطین ادامه می دهد.

بیانیه خاطرنشان می کند که جمهوری اسلامی افغانستان، همان گونه که نگرانی در این زمینه را در گذشته نیز با رهبری ایالات متحده آمریکا در میان گذاشته است؛ با توجه به پیامدهای ناگواری که اقدام یاد شده می تواند داشته باشد، خواهان تجدید نظر در این زمینه است.

لازم به ذکر است که روز گذشته و همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل، آمریکا اقدام به انتقال سفارتش در این کشور از شهر تل آویو به بیت المقدس فلسطین کرد.

همزمان با این انتقال و سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل، تظاهرات گسترده ای در فلسطین صورت گرفت که توسط نیروهای اسرائیلی به خشونت کشیده شد.

گرچه تظاهرات فلسطینی ها در آستانه انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل از چند هفته پیش آغاز شده بود، اما روز گذشته این تظاهرات به اوج خود رسید و خشونت پولیس اسرائیل دست کم جان ۲۵ فلسطینی را گرفت و شمار زیادی دیگر نیز زخمی گردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *