• انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۵۸
  • سرویس: ورزشی
  • کدخبر: 24492
پرینت

افغانستان بعد از سه دهه در رشته پهلوانی صاحب مدال شد

نور احمد احمدی، در رشته‌ی پهلوانی/کُشتی پس از ۳۵ سال صاحب مدال برنز از مسابقات آسیایی در عشق آباد ترکمنستان شد.

وی در پنجمین دوره‌ی بازی‌های داخل سالون و رزمی آسیا، ابتدا ورزشکار تاجکستانی را ۱۰ بر صفر ضربه‌ی فنی کرد، سپس در مقابل قهرمان جوانان جهان از ایران به اسم مجتبی گولیج ۴ بر ۱ باخت در شرایطی که این ایرانی تمامی حریفان اش را ضربه‌ی فنی کرده بود.

با راه یابی کشتی‌گیر ایران به فاینل، چانس دوباره برای احمدی به خاطر گرفتن مدال برونز به‌دست آمد و او سپس کشتی‌گیر چین را ۵ بر صفر برد و در نهایت حریف ترکمنستانی اش را نیز ۵ بر صفر در مقابل هزاران ترکمنستانی حاضر در ورزشگاه بزرگ شهر عشق آباد شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

آخرین مدال افغانستان در کشتی آزاد که نقره بود، در سال ۱۹۸۲ میلادی در رقابت‌های آسیایی دهلی هند توسط تاج محمد خیری در وزن ۸۲ کیلوگرام کسب شده بود.

اگرچه بازی‌های المپیک آسیا یک رویداد جدا گانه از این بازی ها به حساب میآید، اما حضور ورزشکاران ۶۴ کشور از آسیا و اوقیانوسیه و برگزاری بازی‌های داخل سالون و رزمی آسیا هرچهار سال یک‌بار مانند بازی‌های آسیایی، این رویداد را نیز در کنار بازی‌های المپیک آسیایی با ارزش ساخته است.

بدون شک پس از بازی‌های المپیک آسیا که از ۱۹۵۱ میلادی بدین سو برگزار می‌گردد، بازی‌های داخل سالون و رزمی آسیا را می‌توان دومین رویداد بزرگ قاره‌ی آسیا نامید و پس از بازی‌های المپیک جهانی این رویداد برای آسیایی‌ها سومین رویداد ورزشی در قاره‌ی آسیا به حساب می‌آید.

در روز نهم این بازی‌ها افغانستان در بخش شطرنج، سنوکر، کشتی و سامبو در برابر رقیبانش شکست خورد و شانس رسیدن به مدال‌ را از دست داد.

در بخش کیک‌بوکس ۴ ورزشکار افغانستان در برابر حریفان‌شان به میدان رفتند که تنها یک‌تن آنان برنده شد

در روز دهم این مسابقات ورزشکاران افغانستان در بخش‌های پهلوانی، سامبو، شطرنج و بیلیارد در برابر حریفان‌شان به رقابت خواهند پرداخت.

تاکنون ورزشکاران افغانستان در مسابقات داخل سالون ترکمنستان ۱ مدال طلا، ۱ مدال نقره و ۹ مدال برنز به دست آورده‌اند که بزرگ‌ترین دستاورد در تاریخ ورزش کشور حساب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *