• انتشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۲:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13903
پرینت

اولین گفتمان رسانه ای روی آبهای حوزه دریایی اندس برگزار شد

وزارت انرژی و آب کشور برای نخستین بار میزبان ده ها تن از خبرنگاران سراسر افغانستان و شماری از خبرنگاران، متخصصان و نویسندگان کشورهای عضو حوزه دریایی اندس می باشد.

به نقل از خبرنامه وزارت انرژی و آب، این خبرنگاران و دانشمندان تحت نام گفتمان رسانه ای افغانستان؛ آگهی از تغییرات در حوزه دریایی اندس ICIB نیازمند “فعالیت های همگانی” در کابل گرد هم آمده اند.

این کنفرانس که برای دو روز ادامه دارد از سوی وزیر انرژی و آب افغانستان افتتاح شد.

انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در گشایش این گفتمان، آمدن دانشمندان و خبرنگاران خارجی را به این گفتمان یک گام ارزنده برای همکاری های اجتماعی-رسانه ای روی آب دانسته و اشتراک آنها در این گفتمان را از نظر اشتراک اطلاعات تخصصی با خبرنگاران افغانستان بسیار مهم خواند.

آقای عثمانی همچنین اهمیت این گفتمان را برای همگان حیاتی خواند و گفت: “این یک فرصت طلایی است که چند گروه کاملا کلیدی گرد هم آمده اند و روی حیاتی ترین بحث زندگی بشر یعنی “آب” به گفتمان می پردازند.”

وی افزود: “دانش و وجوه مشترک انسانی موجب تشکل امروزی شده است، بدون شک دانشمندان حوزه آب اینجا جمع شده اند تا با دانشمندان جامعه یا مدیران افکارعامه تبادل نظر کنند، و فاصله میان دانشمندان آب و عموم جامعه به وسیله رسانه ها پل زده می شود. در واقع افغانستان امروز شاهد وصل شدن مدیران آب با مدیران افکار عمومی است. و فاصله میان این دو گروه اینجاست که از میان می رود.”

وزیر انرژی و آب همچنین از خبرنگاران کشور خواست تا از تمرکز گرایی اطلاعات در کلان شهر های کشور پیشگیری کنند و به گسترش اطلاعات میان عموم جامعه در تمام نقاط کشور نیز توجه داشته باشند، و هنگام گرد آوری اطلاعات به منابع معتبر بویژه قانون آب استناد کنند.

آقای عثمانی همچنین رسانه ها را اجندا ساز دولت خوانده و از رسانه ها خواست تا دیدگاه های متخصصان و پژوهشگران حوزه آب را همگانی سازند، تا از این رو، وزارت انرژی و آب می تواند دیدگاه دانشمندان بیرون از حکومت را نیز با خود داشته باشد.

سپس در ادامه این کنفرانس، بانو نتاشا نایر متخصص ارشد ارتباطات در انستیتوت بین المللی مدیریت آب IWMI و داکتر عارف انور پژوهشگر منطقه ای این انستیتوت عمیقا روی آگهی از تغییرات در حوزه اندس و اهداف گفتمان رسانه ای افغانستان پرداختند.

به همین ترتیب سید شریف شبیر مشاور ارشد وزارت انرژی و آب روی وضعیت حوزه دریایی اندس در افغانستان صحبت نمود.

در همین حال انجنیر معروف مسیر رییس عمومی حوزه دریایی کابل به چالش های میان ولایتی فرصت ها و چالش ها در حوزه دریایی کابل پرداخت.

پس از وی، عمیر احمد از خبرنگاران تردپل به آنچه در جهان در مورد آب روی می دهد اشاره نموده و برقراری ارتباط پیرامون اب را با اشتراک کنندگان شرح داد.

در ادامه آصف غفوری مسئول رسانه ای وزارت انرژی و آب روی تغییر نقش رسانه ها از واقعه نگاری به خبرنگاری مسئولانه و تغییر رفتار مدیران خبر نسبت به خبرهای وابسته به آب صحبت کرد.

وی گفت “خبرنگاران شکل دهنده و رهبری کننده افکار عمومی جامعه می باشند و در برابر جامعه مسئول می باشند؛ از همین رو، باید در بسته های اطلاعاتی خود به آب به عنوان یک عنصر بی جایگزین توجه ویژه داشته باشند.

لازم به ذکر است که این کنفرانس در کابل با همکاری مشترک انستیتوت بین المللی مدیریت آب و وزارت انرژی و آب افغانستان دایر شده است و برای دو روز ادامه خواهد داشت.

حوزه دریایی اندس میان چهار کشور افغانستان، پاکستان، هند و چین مشترک می باشد و از ان ۳۰۰ میلیون تن تغذیه می کنند. از افغانستان دریای کابل و کنر معاونین عمده دریای اندس به شمار می آیند.

در این گفتمان رسانه ای دست کم ۳۰ خبرنگار از سراسر افغانستان اشتراک نموده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *