• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۵۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19432
پرینت

افغانستان امیدوار به افتتاح ورکشاپی برای ترمیم هلی کوپترهای روسی است

وزارت خارجه افغانستان اظهار امیدواری می کند که روسیه به زودی ورکشاپی برای ترمیم و نگهداری هلی کوپترهای موجود روسی در کشور افتتاح کند.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشورمان به اسپوتنیک روسیه گفته است که افغانستان بسیار امیدوار است که روسیه یک ورکشاپ ترمیم و نگهداری هلی کوپترهای موجود روسی در افغانستان ایجاد کند.

آقای ربانی افزود که وی در دیداری که ماه گذشته با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه داشت، با او در خصوص افتتاح یک ورکشاپ توسط روسیه برای ترمیم و نگهداری هلی کوپترهای موجود روسی در کشور گفتگو کرد.

وی گفت: “البته که ما امیدواریم که این ورکشاپ هر چه زودتر در افغانستان ایجاد گردد. اما این موضوع بستگی به مسایل فنی نیز دارد. نظری ندارم که چقدر زود می توانیم این ورکشاپ را افتتاح کنیم، اما هر چه زودتر افتتاح شود، بهتر است.”

لازم به ذکر است که این گفته ها در حالی مطرح می شود که چندی پیش وزارت دفاع آمریکا طرحی را به سنای این کشور ارائه کرده بود که در آن گفته شده بود برای تقویت نیروی هوایی افغانستان، از هلی کوپترهای «بلک هاوک» آمریکایی بجای هلی کوپترهای موجود روسی استفاده شود.

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان در واکنشی به این طرح گفته بود که هیچ هلی کوپتری نمی تواند جایگزین هلی کوپترهای روسی در افغانستان شود زیرا موثریت کافی را نخواهند داشت و از سوی دیگر این طرح عملی نیز نخواهد بود؛ زیرا خلبانان نیروی هوایی افغانستان نیازمند گذراندن چندین سال تمرین و آموزش برای خلبانی هلی کوپترهای بلک هاوک آمریکایی دارند، در حالیکه افغانستان که با موج دوباره شورشیان در نبرد است این مدت زمان را در اختیار ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *