• انتشار: 11 می 2017
  • ساعت: 11:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20764
پرینت

افغانستان، چهارمین کشور مرگبار جهان شناخته شد

موسسه‌ی مطالعات استراتژیک اعلام کرده است که افغانستان به ۱۶هزار کشته در سال، چهارمین کشور مرگبار جهان است.

بر اساس این گزارش، سوریه با ۵۰ هزار کشته در صدر قرار دارد و در رده های بعدی، مکزیکو با ۲۳ هزار، عراق با ۱۷ هزار تن قرار دارند. یمن نیز با ۷ هزار کشته در رده پنجم قرار گرفته  است.

به نقل از سی‌ان‌ان؛ موسسه مطالعات استراتژیک در گزارش سالانه خود نوشته است که این وضعیت نشان‌دهنده بدتر شدن وضع امنیت در جهان است.

گفتنی است که در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و یمن جنگ داخلی جریان دارد اما کشور مکزیکو در حال حاضر جنگی نیست و تلفات بر اثر قاچاق مواد مخدر است.

جان چیپمن، رئیس موسسه مطالعات استراتژیک، در این باره گفت: “این بسیار شوکه‌کننده است که در درگیری‌های مکزیک و با استفاده از سلاح‌های گرم کوچک، این تعداد قربانی برجای مانده است. در عراق و افغانستان که کشته‌شدگانی کمتر از مکزیک دارند، جنگ در جریان است؛ اما درگیری میان قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک تلفاتی به مراتب بیشتر از مناطق جنگ‌زده جهان دارد که اغلب از چشم رسانه‌ها دور می‌ماند.”

قتل نیز عامل مهم دیگری در افزایش قربانیان مکزیکی به شمار می‌رود بطوریکه در ۲۲ ایالت از ۳۲ ایالت مکزیک آمار قتل و آدم‌کشی افزایش یافته است.

کارتل‌های مواد مخدر در مکزیک سالانه بین ۱۹ تا ۲۹ میلیارد دلار درآمد دارند و برای حفظ این سود سرشار، حاضر به حذف هر مانعی از سر راهشان هستند.

با این حال، آمار کلی کشته‌شدگان در درگیری‌های سال ۲۰۱۶ سراسر جهان اندکی کاهش یافته است بطوریکه از ۱۶۷ هزار کشته در سال ۲۰۱۵ به ۱۵۷ هزار کشته در سال ۲۰۱۶ رسید. این آمار برای سال ۲۰۱۴، ۱۸۰ هزار کشته بود.

آمار آوارگان سوری نیز در سال ۲۰۱۶ به ۹۰۰ هزار، آوارگان عراقی به ۲۳۴ هزار و آوارگان افغان به ۲۶۰ هزار نفر رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *