• انتشار: ۵ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۴۷
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 21980
پرینت

افغانستان، پاکستان و چین بر سر هفت موضوع به توافق رسیدند

افغانستان، پاکستان و چین روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که به منظور تامین ثبات پایدار در منطقه بر سر هفت موضوع کلیدی به توافق رسیدند.

در این بیانیه، سه کشور تمایل خود را برای ارتقای روابط با یکدیگر، تقویت روابط سیاسی و اعتماد متقابل، بهبود همکاری در زمینه های مختلف به شمول مبارزه علیه تروریسم و اقدام مشترک در برابر چالش های امنیتی ابراز کردند.

همچنین سه کشور تعهد خود را نسبت به تامین ثبات و صلح در منطقه، تقویت اتصالات منطقه ای و همکاری های اقتصادی و گسترش دامنه امنیت و توسعه مشترک اعلام نمودند.

طرف چینی نیز ابراز امیدواری کرد پاکستان و افغانستان سطح روابط با ثباتی با یکدیگر داشته باشند و در این زمینه همکاری های لازم را برای طرفین فراهم می کند.

بر بنیاد این بیانیه مشترک، افغانستان و پاکستان در راستای ایجاد یک مکانیزم مدیریت بحران به شمول پیشگیری از طریقِ تبادل معلوماتِ استخباراتی به موقع و مؤثر و اتخاذ تدابیر مشترک دیگر مورد نظر، به توافق رسیده اند. این موضوع هردو طرف را قادر می سازد تا ارتباطات و گفتگوهای مؤثر و به موقع را در جهت مبارزه با تروریزم و حالات اضطراری دیگر با هدف یافتن راه حل های مناسب از طریق گفتگو و مشاوره و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع که ممکن است تأثیرات منفی بر روابط طرفین بگذارد، داشته باشند. جانب چین، از ایجاد یک چنین مکانیزمی پشتیبانی میکند.

هر سه جانب موافقت کرده اند تا مکانیزم گفتگوهای وزیران خارجۀ چین – افغانستان – پاکستان را تأسیس نموده و پیرامون مسائل مورد اهتمام مشترک که با همکاری های اقتصادی آغاز خواهد شد، همکاری نمایند.

هر سه جانب باور دارند که آشتی ملی راه حل اساسی مسئلۀ افغانستان است. مسئله ای که نمی تواند از طریق توسل به خشونت حل و فصل گردد. چین وپاکستان از روند آشتی ملی ” تحت رهبری ومالکیت افغانها ” حمایت نموده و آماده اند تا نقش مؤثر و سازنده ای را در پیشبرِ پروسۀ مذکور، ایفا کنند. هر سه طرف، از طالبان افغان دعوت می نمایند تا به پروسۀ آشتی ملی به  زودترین فرصت ممکن، بپیوندند.

هر سه طرف باور کامل دارند که گروه هماهنگی چهارجانبه باید یک بار دیگر احیا شود تا محیط و بستِ مناسبی را برای گفتگوهای صلح و پیوستن طالبان به این گفتگوها، ایجاد کند.

هر سه طرف، از ابتکار پروسه کابل حمایت نموده و به این نظر می باشند که گروه تماس همکاری های شانگهای – افغانستان بایست به زودترین فرصت ممکن احیاء گردد تا نقش سازنده ای را در جهت پیشبرد فرآیند آشتی ملی افغانستان، ایفا نماید.

لازم به ذکر است که وانگ یی وزیر خارجه چین بنا بر دعوت پاکستان و افغانستان در تاریخ های ۲۴ و ۲۵ جون به دو کشور سفر کرد. در جریان این بازدید، هر سه طرف حملات تروریستی اخیر در افغانستان و پاکستان  را محکوم کرده و به خانواده های قربانیان ابراز تسلیت و با زخمی ها و آنانیکه از حوادث یادشده متأثر گردیدند، ابراز همدردی نمودند. هر سه طرف، در مورد اوضاع افغانستان، روابط میان افغانستان و پاکستان و همچنان همکاریهای سه جانبۀ چین – افغانستان – پاکستان، بصورت عمیق و همه جانبه بحث و تبادل نظر نمودند و بر سر موضات فوق به توافق رسیدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *