• انتشار: 13 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5119
پرینت

افغانان جهت کار به عربستان فرستاد می شود

وزارت کار و امور اجتماعی، ٢۵ هزار کارگر افغان را در آیندۀ نزدیک، به خاطر کار به عربستان سعودى اعزام می کند.

مقام های این وزارت می گویند که اعزام کارگران افغان، در پى توافق محمد اشرف غنى و شاه عربستان که ازطریق تماس تلفونى انجام شده، صورت می گیرد.

نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین؛ این مطلب را امروز در محفل فراغت ۳۹۵ تن از کارگران از انستیتیوت آموزش های فنی و حرفه ای افغان – کوریا اظهار کرد.

خانم اوریاخیل گفت درجریان هفته روان، یک هیئت تحت ریاست معین کار این وزارت، بخاطر امضای تفاهمنامه ای به عربستان سفر می کند و بعدا پروسۀ انتقال کارگران رسماً آغاز می شود.

او در ادامه افزود که فعلا کار بالای چگونگی اعزام کارگران جریان دارد و ریاست قوای بشری این وزارت، بالای فهرست کارگران ماهر کار می کند.

بربنیاد معلومات این وزارت، شرکت های خصوصی، برعلاوۀ اعزام این کارگران، تمامى مصارف آنها را نیز پرداخت می کنند که بعداً قسمتى از معاش ماهوار این کارگران، به این شرکت ها تعلق می گیرد .

وزیرکار، با اشاره به انتقال برخى کارگران افغان توسط شرکت هاى خصوصى که بگونۀ غیرقانونى فعالیت دارند گفت: “این شرکت ها اصلاً از سوی این وزارت جوازفعالیت نگرفته اند، به شکل غیر قانونی فعالیت دارند و پول گزاف از کارگران می گیرند.”

خانم اوریاخیل افزود که صرفا ۴۶ شرکت خصوصى نزد این وزارت ثبت می باشند؛ اما باآنهم به آنها اجازه داده نمى شود که خودسرانه به بهانۀ انتقال به خارج، از کارگران پول اخذ کنند.

وزیرکارکشور، درادامه صحبتهایش در محفل فراغت ۳۹۵ تن از انستیتوت آموزش های فنی و حرفه ای افغان – کوریا گفت که آموزش های فنی و حرفوی، نیاز مبرم جامعه است و فراهم آوری زمینه های اشتغال از اولویت های کاری این وزارت پنداشته می شود .

این درحالیست که مسوولان انستیتیوت آموزش های فنی و حرفه ای افغان – کوریا می گویند که  تاکنون به تعداد ۵۵ هزار تن، ازین برنامه ها مستفید شده اند که سهم زنان و معلولین ۲۹ درصد بوده است.

میر جلال الدین ایشان رییس این انستیتیوت، درصحبت هایش گفت دانش آموزان که از مرکز آموزشهای فنى وحرفه اى افغان کوریا فارغ مى شوند، توانایی رقابت با کارگران خارجى را دارند؛ زیرا برنامه های درسی آنان بیشتر عملی می باشد.

انستیتیوت آموزش های فنی و حرفوی کشور کوریا، از سال ۱۳۸۴ در کشور آغاز به کارنموده است .

به گفته مسوولان این انستیتیوت؛ ‌سالانه درسطح کشوربه تعداد ۵۰۰ دانش آموز در امتحانات ورودی رقابتی، در این مرکز امتحان مى دهند که ۴۰۰ نفر جذب می شوند.

#پژواک

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *