• انتشار: 10 سپتامبر 2015
  • ساعت: 00:17
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 2430
پرینت
رئیس سازمان جاسوسی آمریکا:

افشاگری اسنودن برنامه جاسوسی مهمی را در افغانستان نابود کرد

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا چهارشنبه گفت که افشاگری دیگری از سوی اسنودن، یک برنامه جاسوسی مهم این کشور را در افغانستان که شامل شنود تماس های تلفنی و دیگر جاسوسی ها می شد از بین برده است.

پس از این افشاگری اسنودن که منجر به خاتمه یافتن برنامه جاسوسی آمریکا در افغانستان شد، جیمز کلاپر، رئیس سازمان جاسوسی آمریکا، می گوید که افشاگری اسنودن ضربه بسیار بزرگی به ایالات متحده آمریکا وارد کرده است.

آقای کلاپر که در جلسه امنیت ملی آمریکا حضور داشت گفت، یک روز پس از اینکه “گلین گریین والد” راجع به برنامه جاسوسی آمریکا که توسط اسنودن نیز افشا شده است نوشت، این برنامه توسط دولت افغانستان تعطیل شد.

به نظر می رسید که آقای کلاپر در سخنان خود اشاره به داستان ماه مه/می ۲۰۱۴ می کند و می گوید که چگونه آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه های مخفیانه خود را از جمله شنود تلفن ها، ضبط و ذخیره سازی آنان در دو ملت انجام می دهد.

روزنامه انترسپت و واشنگتن پست هر یک در خبرهای خود نوشتند که این برنامه جاسوسی آمریکا در کشور باهاماس و یک کشور نامعلوم دیگر انجام می شده است، و از آنجایی که بیم آن می رفت در صورت افشای نام کشور دیگر هرج و مرج و خشونت بوجود آید از نام گیری کشور دیگر خود داری می کردند.

اما پس از طی چند روز، سایت ویکی لیکس در افشاگری تازه خود، نام کشور دوم را “افغانستان” اعلام می کند.

آقای کلاپر در این خصوص گفت، این یکی از مهم ترین برنامه هایی بود که توسط دولت آمریکا در افغانستان به منظور تامین امنیت ملی مردم آمریکا در حال اجرا بود.

گفتنی است که این افشاگری اسنودن در سایت ویکی لیکس، ضربه محکمی به بدنه سازمان جاسوسی آمریکا وارد کرده است.

لازم به ذکر است که اسنون از کارمندان سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سی آی ای) می باشد و تقریبا دو سال پیش از ایالات متحده گریخت و در روسیه پناهندگی گرفت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *