• انتشار: 11 ژانویه 2019
  • ساعت: 20:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 31551
پرینت

اعزام ۲۵۰۰ کارگر افغانستانی به امارات متحده عربی

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرده است که قرار است ۲۵۰۰ کار گر افغانستانی به کشور امارات متحده عربی اعزام شود.

به گزارش رها، وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرده است که براساس توافق با امارت متحده عربی قرار است هزاران کارگر افغانستانی برای کار به این کشور اعزام شوند. به تازگی وزارت کار و امور اجتماعی تفاهمنامه ای را با امارات متحده عربی امضا کرده است که بر آساس آن ۲۵۰۰ کارگر افغانستانی به گونه رسمی و آزمایشی به این کشور برای کار فرستاده خواهند شد.

هرچند در میان میلیون ها شهروند بیکار این تعداد خیلی اندک است، اما عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی می گوید افزایش شمار کارگران بستگی به عملکرد خوب کارگرانی دارد که به گونه آزمایشی فرستاده می شوند.

او افزود: «این برنامه درازمدت است، افغانستانیهایی که به نمایندگی از افغانستان می روند، باید تصویر خوبی از کارکردهایشان و کشور ما نشان بدهند، تا ما بتوانیم این پروسه آزمایشی ۲۵۰۰ نفری را به هزارها و ده ها هزار کارگر برسانیم.»

وزارت کار و امور اجتماعی می گوید که بر اساس تقاضای بازار کار و بخش هایی که امارات متحده عربی نیاز دارد، کارگران به آن کشور فرستاده می شوند، اما داشتن دانش حرفه ای مهم پنداشته می شود.

احمدزی در باره این که اولویت برای چه کسانی داده می شود، می گوید: «تمرکز ما بالای افرادی خواهد بود که فارغ برنامه های آموزش فنی و حرفه یی هستند، زیرا کسانی که یک حرفه را یاد دارند، نیاز به آنان بیشتر دیده می شود.»

وزارت کار و امور اجتماعی می گوید بر بنیاد این تفاهمنامه، امارات متحده عربی پذیرفته است که پس از این کارگران با هویت افغانی کار خواهند کرد و قانون کار امارات بالای آنان تطبیق خواهد شد. وزارت کار و امور اجتماعی می گوید افزون بر امارات، گفتگوها با قطر، عربستان سعودی و ترکیه به خاطر فرستادن نیروی کار به این کشورها نیز جریان دارد.

بر اساس آمارهای وزارت کار و امور اجتماعی با اینکه هر سال ۴۰۰ هزار نیروی جوان کار به بازار کار عرضه می شوند، اما هم اکنون نزدیک به دو و نیم میلیون افغانستانی بی کار هستند یا کارهای جزئی دارند. از این میان ۶۰۰ هزار تن کاملاَ بیکار اند و هیچ درآمدی ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *