• انتشار: ۲۸ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۹:۵۲
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29906
پرینت
دولت عربستان به قتل خاشقجی اعتراف کرد

اعتراف به قتل خاشقجی پس از دو هفته انکار!

بالاخره پس از دوهفته جار و جنجال و فشار رسانه ها و افکار عمومی عربستان سعودی که از سرنوشت خاشقجی اظهار بی اطلاعی می کرد قتل وی را پذیرفت.

به گزارش رها، تلویزیون دولتی عربستان مرگ جمال خاشقجی را تأیید کرده و گفته است او در داخل کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است.
تلویزیون دولتی عربستان سعودی گفته این اطلاعات بخشی از گزارش اولیه تحقیقات دادستانی در ارتباط با سرنوشت آقای خاشقجی است.
در این گزارش گفته شده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری و در جریان “درگیری فیزیکی” با مردانی در داخل ساختمان کنسولگری کشته شده است.
تلویزیون دولتی عربستان گفته در پی مشخص شدن نتایج تحقیقات، احمد العسیری معاون وزارت اطلاعات این کشور و سعود القحطانی از دستیاران محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برکنار شده‌اند و ۱۸ نفر هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.
همزمان عربستان اعلام کرده هیأت ویژه‌ای از وزرای دولت این کشور مأموریت یافته‌اند که تحت ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد، ساختار دستگاه اطلاعاتی این کشور را بازسازی کنند.
گزارش تلویزیون دولتی عربستان در باره مرگ جمال خاشقجی دقایقی پس از آن مخابره شد که ملک سلمان، پادشاه عربستان تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفتگو کرد.
آن طور که گزارش شده رهبران دو کشور درباره مرگ جمال خاشقجی و ادامه تحقیقات در این باره گفتگو کرده‌اند.
این در حالی است که مقامات عربستان طی ۱۷ روز گذشته ضمن تکذیب گزارش‌ها درباره ناپدیدشدن آقای خاشقجی گفته بودند او به سلامت ساختمان کنسول‌گری را ترک کرده است.
عربستان هنوز درباره محل نگهداری جسد آقای خاشقجی گزارشی منتشر نکرده و معلوم نیست آیا آن طور که رسانه‌های ترکیه مدعی شده بودند جسد او توسط افسران اطلاعاتی عربستان قطعه قطعه شده و یا همچنان در اختیار دولت عربستان است.
این خبر خیلی زود در صدر رسانه‌های جهانی راه یافته و درآمریکا شبکه‌های تلویزونی اخبار عادی خود را متوقف کرده و به طور ویژه به این گزارش پرداخته‌اند.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته از شنیدن تأیید مرگ آقای خاشقجی به “شدت متأثر” شده و همزمان خواسته “تحقیقات دقیق و مفصلی درباره چگونگی کشته شدن جمال خاشقجی صورت گیرد.”
کاخ سفید هم ساعتی بعد از گزارش تلویزیون دولتی عربستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که امیدوار است تحقیقات در این زمینه ادامه یافته و مظنونان این واقعه به زودی شناسایی شوند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم که در دو هفته گذشته برای واکنش نشان دادن به این ماجرا تحت فشار فراوانی بوده گفته از نظر او تأیید مرگ جمال خاشقجی از سوی عربستان “گام مثبتی” است.
رئیس جمهوری آمریکا گفته در زمینه واکنش کشورش به این موضوع با کنگره همکاری خواهد کرد.
طی دو هفته گذشته چهره‌های فراوانی از نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو جناح سیاسی این کشور خواستار برخورد با عاملان این واقعه شده‌اند.

لیندزی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که ارتباط بسیار نزدیکی با دونالد ترامپ دارد در واکنش به این خبر در صداقت دولت عربستان اظهار تردید کرده و در توییتر نوشته: “ابتدا به ما گفتند آقای خاشقجی کنسولگری را ترک کرده و بعد قویا هرگونه نقش داشتن (در ناپدیدشدن او را) تکذیب کردند. حالا هم می‌گویند نزاعی در داخل کنسولگری در گرفته و او کشته شده بدون این که ولیعهد خبر داشته باشد!
ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات این کشور در نخستین واکنش به گزارش تلویزیون دولتی عربستان گفت “نباید به تحقیقات تحت مدیریت عربستان بسنده شود” و به گفته او “باید کمیته‌ای بین‌المللی در این باره مستقلا تحقیق کند”.
وی که با شبکه خبری CNN آمریکا گفتگو می‌کرد تأکید کرد: “باید همه جزئیات این ماجرا مشخص شود. از کجا معلوم که دولت عربستان با دستگیری این ۱۸ نفر آنها را از دسترسی نهادهای بین‌المللی مصئون کرده است.
دولت عربستان که پیش از این زیر بار نمی رفت و هرگونه دخالت در ناپدید شدن آقای خاشقجی را انکار میکرد و اصرار داشت او از کنسولگری بیرون رفته است؛ با این کار می خواهد افکار عمومی را منحرف کرده و بن سلمان را از دست داشتن در قتل او تبرئه نماید.
اگر گزارش عربستان درست است چرا آنها از اول اعتراف نکردند و از سرنوشت او اظهار بی اطلاعی و قتل او در داخل کنسولگرش اش را قویا تکذیب می کردند؟!!!
اینها نشان می دهد که قتل خاشقجی به دستور مستقیم محمد بن سلمان بوده است.
برخی گزارشهای تأیید نشده حکایت از آن دارد که شورای بیعت این کشور مأموریت یافته اند تا شخص دیگری را جانشین ولیعهد معرفی کنند. و گفته اند احتمالا اون شخص خالد بن سلمان برادر ولی عهد و سفیراین کشور در امریکا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *