• انتشار: ۱۱ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۳۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27917
پرینت

اعتراض بامیانی ها به تصمیم تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ

شماری از ساکنان ولایت بامیان با برپایی تظاهراتی نسبت به فیصله انجام شده در خصوص تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ و حملات مرگبار ترورریستی اخیر، اعتراض خود را سر دادند.

آوا نوشته است که تظاهرکنندگان با تجمع در مقابل دفتر ساحوی سازمان ملل متحد در بامیان و دفتر والی بامیان،  تغییر مسیر لین توتاپ را تبعیض سیستماتیک و کشتار افراد ملکی را نسل کُشی دانسته و از دولت افغانستان و جوامع بین‌المللی خواهان پایان تبعیض سیستماتیک و نسل کشی علیه هزاره ها شدند.

اسماعیل ذکی؛ هماهنگ کننده جامعه مدنی در ولایت بامیان، حمله انتحاری در دشت برچی و حمله های انتحاری دیروز کابل را جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی دانسته و از دولت افغانستان خواست تا امنیت شهروندان کشور را تامین نماید.

این فعال مدنی بامیان، توتاپ و عبور این پروژه بزرگ از مسیر بامیان را حق تمامی شهروندان کشور دانسته گفت: «فعالان مدنی افغانستان همواره حمایت شان را از شهروندانی که مورد تبعیض قرار می‌گیرند اعلام کرده و با تمامی صداهای عدالت خواهانه مردم همنوا می‌باشند.»

عبدل دانشیار، فعال مدنی و عضو پارلمان جوانان در ولایت بامیان نیز می‌گوید:”در طول سالیان متمادی همواره هزاره‌ها مورد تبعیض قرار گرفته و چه در زمان حکومت وحدت ملی و چه در زمان حکومت طالبان بیشترین قربانی را داده اند؛ اما متاسفانه سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری در سکوت کامل به سر برده و هیچ اقدامی روی دست نگرفته اند.”

این فعال مدنی تغییر مسیر لین توتاپ را تبعیض علیه هزاره ها و مناطق مرکزی کشور دانسته و از حکومت افغانستان خواهان انکشاف متوازن در سطح کشور شد.

فعالان مدنی و جمعی از مردم بامیان به دلیل آنچه سکوت دفتر سازمان ملل متحد( یوناما) می‌دانند «سکوت‌نامه» ای برای برای دفتر ساحوی سازمان ملل متحد تقدیم کرده و برای رییس جمهور کشور نیز به دلیل عدم تحقق وعده های انتخاباتی اش، «شرمنامه» اهدا نمودند.

آنان از دفتر سازمان ملل متحد و جوامع بین المللی خواستند تا سکوت شان را در برابر تلفات افراد ملکی بشکنند و از طرف های درگیر بخواهند تا غیر نظامیان را هدف حملات انتحاری و انفجاری شان  قرار ندهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *