• انتشار: 22 آوریل 2018
  • ساعت: 21:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27718
پرینت

اشرف غنی: مبارزه با فقر در صدر کار ما قرار دارد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در جلسه شورای عالی کاهش فقر و عرضه خدمات و مشارکت شهروندی گفت که مبارزه با فقر در صدر کار دولت قرار دارد.

دفتر ریاست جمهوری امروز (یکشنبه) با نشر خبرنامه ای نوشته که این جلسه عصر امروز در ارگ و با ریاست آقای غنی برگزار شد.

دراین جلسه پیرامون شاخص چند ‌بعدی فقر، گزارش سروی وضعیت زندگی در افغانستان و طرح ریفورم سیستم کودکستان‌ها مبنی بر مشارکت عامه و خصوصی بحث شد.

ابتدا، در مورد طرح چند ‌بعدی فقر به تفکیک هر ولایت بحث صورت گرفت و پس از بیان دیدگاه ‌های مختلف، جلسه فیصله‌ کرد که ابعاد مختلف طرح متذکره از لحاظ تخنیکی مورد تحلیل و ارزیابی بیشتر قرارگیرد تا بتوان قبل از بودجه‌ سازی، در سال آینده تصویر واضحی از هر ولایت وجود داشته باشد.

در ادامه، گزارش سروی وضعیت زندگی در افغانستان مورد تدقیق قرار گرفت و پیرامون مصوونیت غذایی، سروی کار، بیکاری و اشتغال معلومات ارائه شد.

جلسه پس از بحث‌های مفصل، گزارش مذکور را خوب توصیف کرد و فیصله نمود که  پس از نهایی ‌شدن، جزییات آن با ادارات و مردم شریک گردد.

خبرنامه مذکور علاوه کرده که رئیس ‌جمهور با قدردانی از ادارۀ احصائیه مرکزی بخاطر ترتیب این گزارش، گفت که مبارزه با فقر در صدر کار حکومت قرار دارد و توجه به آن باید در اولویت کار هر‌ وزارت خانه باشد.

وی تأکید ورزید که هر وزارت باید پلان واضحی در رابطه به کاهش فقر را ترتیب دهد و بودجه به گونۀ عادلانه و شفاف به مصرف برسد.

رئیس‌جمهور بر مدیریت و اصلاح پروژه‌های بزرگ نیز تأکید کرد.

بعداً، طرح اعمار کودکستان‌ها به اساس قانون مشارکت عامه و سکتور خصوصی در افغانستان شامل موضوعات تحلیل وضعیت موجود و نیاز برای ایجاد کودکستان‌ها، مستفیدشدگان مستقیم و غیر مستقیم از کودکستان‌ها مورد بحث قرار گرفت.

جلسه پس از بحث‌های همه‌ جانبه، طرح متذکره را تصویب کرد و تأکید صورت گرفت که باید وزارت کار و امور اجتماعی و نیز شاروالی‌های مرکز و ولایات، معیارهای واضحی را برای مشارکت عامه  خصوصی داشته باشند و ابعاد حقوقی بحث را  نیز در نظر گیرند.

«دلاور فیضان» رئیس عمومی ادارۀ کوچی‌ها دراین جلسه، روی مشکلات مالداران و کوچی‌ها ناشی از خشکسالی صحبت کرد و گفت که کاهش بارندگی در ساحات مختلف کشور باعث ایجاد آسیب به مالداران شده‌است.

وی خواهان توجه ‌جدی حکومت دراین زمینه شد.

دراخیر، جلسه فیصله‌ کرد که درخصوص مشکل کوچی‌ها به ویژه در عرصۀ تعلیم و تربیه، اسکان و مالداری آنها توجه جدی مبذول گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *