• انتشار: ۱۷ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28065
پرینت

اشرف غنی: فرهنگ دولت ما همچنان زن ستیز است

رییس ‌جمهوری کشور در پنجمین سمپوزیم ملی زنان که امروز دوشنبه در کابل برگزار شد، گفت که «فرهنگ دولت ما هنوز هم زن‌ستیز است، دولتی که زن‌ستیز باشد حقوق زن و مرد در آن به صورت مساوی تأمین نمی شود.»

آوا نوشته است که، آقای غنی در ادامه تصریح کرد که خرابی و بی‌ ثباتی کشور، مسؤولیت نیست؛ بلکه فتنه و بی مسؤولیتی است.

به گفته رییس جمهور، «شکل نظام و جهت آینده ما در قانون اساسی مشخص شده است. بحث ما روی این نیست که چگونه قانون اساسی داشته باشیم، قانون اساسی ختم جنگ صدساله ما است، حالا وظیفه ما تطبیق کردن قانون اساسی است.»

رئیس جمهور غنی  گفت که سیاست عقیده، ایمان و تعهد است نه تجارت و اگر سیاست بازیچه است این با قانون اساسی در تضاد است.

به باور وی، «این مسؤولیت شهروندی است که باید سؤال شود چرا کار به افراد نااهل سپرده می‌شود؟»

آقای غنی همچنین خواستار پایان آنچه او «فرهنگ نفاق» خواند، باید پایان داده شود و تأکید کرد که  شهروندان باید منسجم باشند. قوتی که در جمعیت است در فرد نیست. اتحاد و انسجام باعث می شود که تیکه‌داری تیکه داران سیاسی بشکند.

به گفته رییس جمهور «دشمنان ما می‌خواهند که افغانستان به صورت دوام‌دار بی ثبات باشد و هدف آنها این است که «ما را درگیر نفاق بسازند».»

او با اشاره به حمله‌های اخیر تروریستی در کشور که به منظور مختل کردن روند ثبت نام رأی دهندگان صورت گرفته است، تأکید کرد که حمله بالای یک قشر و یک مذهب نیست؛ بلکه حمله بالای انتخابات شفاف و ثبات سیاسی افغانستان است.

اشرف غنی با تأکید بر اینکه استبداد و دیکتاتوری را در افغانستان تجربه کرده‌ ایم و این روش در افغانستان کار نمی‌دهد، افزود که نسل نو افغانستان باید مالکیت و مسؤولیت خود را ادا کند.

وی تصریح کرد که به افراطی ها نباید اجازه داده شود تا فضای سیاسی کشور را مکدر بسازند. سیاست تعهدی برای نسل فعلی و نسل های آینده است.

اشرف غنی همچنین گفت که سرمایه گذاری روی زنان پنج نسل را تغییر می دهد.

وی افزود که هفتۀ گذشته درصد اشتراک زنان در پروسه ثبت نام رای دهندگان، ۲۴ درصد بود.

آقای غنی خواستار افزایش حضور و مشارکت زنان در این روند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *