• انتشار: ۸ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۳۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27853
پرینت

اشرف غنی دستور ایجاد حوزه چهاردهم امنیتی را برای غرب کابل داد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در دیدار با نمایندگان شورای علمای اهل تشیع افغانستان پیشنهاد آنان مبنی بر ایجاد حوزه چهاردهم امنیتی برای غرب کابل را مورد تایید قرار داد.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور عصر امروز با نمایندگان شورای علمای اهل تشیع افغانستان در قصر گل خانه ارگ دیدار و پیشنهاد آنان مبنی بر ایجاد حوزه چهاردهم امنیتی برای غرب کابل را مورد تایید قرار داد.

لازم به ذکر است که علمای اهل تشیع افغانستان چند روز پیش و به دنبال حمله مرگبار تروریستی بر یک مرکز ثبت نام رای دهندگان انتخاباتی در منطقه مهتاب قلعه دشت برچی واقع در غرب کابل، در پیامی از مردم خواست تا زمانی که امنیت آنان از سوی دولت تامین نگردیده، از اشتراک در این مراکز خودداری کنند.

یک مهاجم انتحاری وابسته به گروه داعش قبل از ظهر روز یکشنبه هفته گذشته خود را در یک مرکز ثبت نام رای دهندگان منفجر کرد، مرکزی که مردم که اکثرا از قومیت هزاره و اهل تشیع بودند برای دریافت کارت رای دهی و یا اخذ تذکره تابعیت مراجعه کرده بودند. در این رویداد، دست کم ۷۰ تن به شمول زنان و کودکان جان خود را از دست دادند و ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

آیت الله صالحی، استاد محمد اکبری و محمد فیاض ارزگانی به نمایندگی از این شورا طی سخنانی خواسته ها و مشکلات شان را به شمول ناامنی در منطقه غرب کابل به جلسه ارائه کردند.

آنان پیشنهادات شان را در مورد افزایش حوزه های امنیتی، توجه به معلومات استخباراتی و کشفی، افزایش نیروهای امنیتی، بررسی نقاط آسیب‌پذیر، تامین امنیت مراکز دینی و آموزشی و مراکز ثبت نام و تذکره مطرح نمودند.

دفتر ریاست جمهوری علاوه کرده که همچنین نمایندگان شورای علمای اهل تشیع، تاکید کردند که شورای متذکره به لحاظ دینی و اسلامی، اخوت اسلامی را در جامعه یک اصل می داند و به آن التزام عملی دارد و در راستای توسعه و تحکیم اخوت اسلامی کوشش همه جانبه کرده است.

آن ها تاکید کردند که اصل وفاق و اتحاد ملی برای شان یک اصل بنیادی است.

نمایندگان متذکره، ضمن اینکه انتخابات را یک اصل در تفکر و اندیشه امروزی و یگانه راه برای انتقال قدرت دانستند، بر تامین امنیت پروسۀ انتخابات و اجرایی شدن قانون احوال شخصیه اهل تشیع، تاکید ورزیدند.

بربنیاد خبرنامه ریاست جمهوری، آقای غنی نیز از استماع خواست ها و پیشنهادات نمایندگان شورای علمای اهل تشیع، از دیدگاه مثبت و پیشنهادات سازندۀ آنان، تشکر کرد و ضمن تاکید بر همکاری علما و مسئولین امنیتی، گفت که وحدت ملی و حاکمیت قانون برای دولت یک اصل است.

رئیس جمهور افزود که مسئولین امنیتی با علما و سایر اقشار مشوره های دوامدار خواهند داشت.

رئیس جمهور کشور با بیان اینکه امنیت شهروندان برای دولت از جملۀ اولویت های اساسی است، به شهردار کابل و ادارۀ انکشافی زون پایتخت هدایت داد تا در مدت یک هفته، نقشۀ اساسی غرب کابل را تنظیم کنند.

وی بر انسجام و طرزالعمل های مشخص امنیتی برای ساحۀ غرب کابل و ایجاد تدابیر خاص هماهنگی تاکید کرد.

رئیس جمهور گفت که «نگرانی های مردم را با تدابیر که روی دست است، برطرف خواهیم کرد.»

او همچنین از علما خواست تا بر ضد افراطیت بسیج شوند و صدای خود را علیۀ تروریستان خصوصاً داعش بلند کنند.

رئیس جمهور کشور، پیشنهاد مسئولین امنیتی را در خصوص ایجاد حوزۀ ‍۱۴ امنیتی برای غرب کابل، منظور کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *