• انتشار: 16 ژانویه 2018
  • ساعت: 15:58
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25718
پرینت

اشرف غنی: ارتش افغانستان شش ماه هم بدون پول آمریکا دوام نمی آورد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفته است که کابل به تنهایی توانایی حمایت از ارتش خود را برای مبارزه با شمار فراوان گروه های شورشی ندارد.

 

به گفته ی آقای غنی، اگر پول آمریکایی ها نباشد، ارتش افغانستان شش ماه هم نمی تواند دوام بیاورد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در گفتگو با تلویزیون سی بی اس آمریکا گفته است که آمریکایی ها در حدود ۹۰ فیصد بودجه دفاعی افغانستان را تامین می کنند، و بدون این پول، ارتش افغانستان به تنهایی بیشتر از شش ماه دوام نمی آورد.

او گفت: “بدون حمایت و توانایی آمریکا، نمی توانیم ارتش مان را بیشتر از شش ماه حمایت کنیم، زیرا پول کافی را نداریم.”

آقای غنی همچنین افزود که در حال حاضر ۲۱ گروه تروریستی بین المللی در افغانستان فعالیت می کنند که هر یک از این گروه ها در هر زمانی می توانند از جای برخیزند.

رئیس جمهوری کشور علاوه کرد: “مهاجمان انتحاری زیادی به کشور فرستاده می شوند. کارخانه های مهاجمان انتحاری در حال فعالیت هستند. ما در محاصره هستیم.”

این گفته ها در حالی از سوی رئیس جمهوری کشور مطرح می گردد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند ماه پیش استراتژی جدیدی برای جنگ افغانستان اعلام کرد که براساس این استراتژی قرار است سربازان و تجهیزات بیشتری وارد افغانستان شوند.

هفته گذشته مقامات پنتاگون اعلام کردند که امیدوارند بتوانند تا پیش از آغاز فصل بهار تا سقف یک هزار سرباز دیگر را به افغانستان اعزام کنند تا آمادگی برای فصل جنگ که همان بهار می باشد را داشته باشند.

گفته می شود که این مقامات همچنین در تلاش برای فرستادن تجهیزات نظامی بیشتری مانند هواپیماهای بی سرنشین، هلی کوپتر و وسایط نظامی زمینی هستند.

جنرال جان نیکلسون به دنبال این خبر گفت: “این پایان بازی است. این سیاستی است که می تواند منجر به پیروزی شود. ما شمار زیادی از آنها (طالبان) را می کشیم. آنها یا می توانند سلاح هایشان را بر زمین بگذارند و در آینده افغانستان سهیم شوند، و یا کشته شوند.”

در همین حال، مقامات روسیه هشدار می دهند در حالیکه آمریکا تمرکز بر مبارزه علیه طالبان کرده است، دولت اسلامی (داعش) در حال افزایش نفوذ خود در افغانستان است.

به گفته تحلیل گران، با افزایش تهدیدهای روز افزون گروه تروریستی داعش، بعید به نظر می رسد که آمریکایی ها به این زودی ها برنده جنگ باشند.

کمال علم تحلیل گر مسایل نظامی در گفتگو با آر تی روسیه می گوید: “وضعیت بسیاری از نقاط افغانستان بسیار بدتر از زمانی است که آمریکا و ناتو وارد افغانستان شدند. ناتو در اوج خود ۱۵۰ هزار سرباز داشت، اما نتوانست که جریان جنگ را تغییر دهد. حال که آمریکا و ناتو حضور نظامی بسیار کمتری نسبت به آن زمان خود دارد. طالبان همه روزه در حال افزایش نفوذ خود هستند. بازیگران غیر دولتی دیگری مانند گروه داعش نیز هم اکنون حضور دارد. بنابراین، به نظرم کار برای آمریکا بسیار سخت است که بتواند جریان را تغییر دهد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *