• انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۲۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20954
پرینت

اشتراک کنندگان دختر در کانکور هرات، ۱۰ درصد بیشتر از پسران است

مسئولان دانشگاه و ریاست تحصیلات عالی در هرات گفته اند که اشتراک کنندگان دختر نسبت به پسران در کانکور سال جاری ۱۰ درصد بیشتر است.

بصیر احمد دانشیار، مسوول روابط عمومی دانشگاه هرات می‌گوید که در آزمون کانکور امسال در هرات ۱۳۴۶۲ داوطلب اشتراک می‌کنند.

از مجموع اشتراک‌کنندگان کانکور حوزه هرات ۷۴۲۲ تن بانوان و ۶۰۴۰ تن آقایان هستند که این رقم ۱۰درصد افزایش بانوان را نسبت به آقایان نشان می‌دهد.

قرار است آزمون کانکور در روزهای سه شنبه، چهار شنبه و پنج شنبه همین هفته در هرات برگزار شود.

به گفته‌ی مسوولان کانکور قرار است امروز شنبه و فردا یکشنبه برای متقاضیان معارف شهری هرات و روز دوشنبه برای متقاضیان ولسوالی های پانزده گانه هرات در دانشکده تعلیم و تربیه کارت توزیع شود.

همچنان روند بایمتریک بانوان از ساعت یک  امروز در دانشکده تعلیم و تربیه و روند بایمتریک اقایان و بانوان باقی‌مانده در روز یکشنبه در همین دانشکده انجام می‌شود.

دانشگاه هرات به دلیل برگزاری آزمون کانکور از روز سه‌شنبه تا پنج شنبه تعطیل اعلام شده است.

گفتنی است که بانک جهانی حدود دو هفته پیش گزارشی را منتشر کرد که بر خلاف تصور، در ولایت های دایکندی و هرات، دانش آموزان دختران نسبت به پسر در مکتب ها بیشتر است.

در این گزارش همچنین نوشته شده بود که متاسفانه در سایر ولایت‌ها با یک عقبگرد مواجه هستیم. حضور دختران در مکتب ها در قندهار ابتدا از ۴۱ درصد به ۶۴ درصد رشد داشته و بعد در سالهای منتهی به ۲۰۱۴ به ۳۵ درصد کاهش یافته است. ولایت پکتیکا کمترین نرخ حضور دختران به میزان ۹ درصد در میان ولایت‌های افغانستان را داشته است.

در پیوند به این گزارش گفتنی است که در ولایت پکتیکا در سال جاری فقط دو دختر در کانکور سراسری شرکت کرده بودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *