• انتشار: 11 دسامبر 2016
  • ساعت: 19:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16213
پرینت
سرتاج عزیز:

اسلام آباد آماده گفتگوهای صلح با کابل است

سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان به تازگی گفته است که کشورش تشنه برگزاری گفتگوهای آشتی دهنده با مقامات کابل است.

سرتاج عزیز در گفتگویی با روزنامه پاکستانی «دا نیشن» گفت “جای تاسف دارد که برخی عناصر در داخل افغانستان تمایل ندارند که گفتگوهای آشتی دهنده میان افغانستان و پاکستان صورت بگیرد و این عناصر چهره پاکستان را تخریب می کنند.”

وی همچنین گفت که اداره امنیت ملی افغانستان سبب شد تا پروسه گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان لغو گردد.

سرتاج عزیز در این خصوص گفت “دور دوم گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان پس از آن لغو شد که اداره امنیت ملی افغانستان گزارش مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان را منتشر کرد.”

او افزود که این گفتگوهای دو جانبه اما پس از کشته شدن ملا اختر منصور جانشین ملا عمر توسط یک جنگنده آمریکایی بیش از پیش با مشکلات روبرو گردیده و بسته شد.

مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان تصریح کرد “پاکستان در تلاش است تا گفتگوهای صلح افغانستان صورت بگیرد، اما اظهارات و بیانیه های نادرست از سوی سیاستمداران پاکستان تاثیر منفی بر فضا می گذارد.”

او گفت که خروج گسترده نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ و افزایش فعالیت های گروه های شورشی در افغانستان سبب شد تا اوضاع امنیتی در افغانستان وخیم گردد.

عزیز همچنین افزود که اظهارات اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس قلب آسیا در هند در خصوص پاکستان، نشان داد که فضا همچنان در افغانستان ناامید کننده است.

وی گفت “این درست نیست که پاکستان را مقصر حمایت از طالبان بدانیم.”

وی اضافه کرد که عملیات ضرب عزب نیروهای امنیتی پاکستان علیه شبکه حقانی در مناطق قبایلی نشین این کشور، پایگاه های این شبکه را نابود کرده و این شبکه تروریستی دیگر در خاک پاکستان فعالیت ندارد.

وی اما گفت که وجود افراط گراهای پراکنده در پاکستان پس از این عملیات ها، دور از احتمال نیست و نباید نادیده گرفته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *