• انتشار: 19 فوریه 2019
  • ساعت: 11:25
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32480
پرینت
عصبانیت هند از پاکستان

اسلام‌آباد حامی تروریزم و ناقض حقوق بشر است

هند،علاوه بر متهم کردن پاکستان به حمایت از گروه‌های تروریستی این کشور را به نقض آشکار حقوق بشر علیه یک تبعه هندی بازداشت شده در این کشور نیز می‌داند.

دود حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی که سال‌هاست به چشم  افغانستان می‌رود، سرانجام به چشم کشورهای همسایه نیز رفت و هند و ایران در یک موضع نسبتا  مشترک  از پاکستان خواست در برابر حمایتش از گروه‌های تروریستی پاسخگو باشد.

در این میان هند،علاوه بر متهم کردن پاکستان به حمایت از گروه‌های تروریستی این کشور را به نقض آشکار حقوق بشر علیه یک تبعه هندی بازداشت شده در این کشور نیز می‌داند.

 دادگاه نظامی پاکستان این تبعه‌ی هندی را به مرگ محکوم کرده اما هند از عالی‌ترین دادگاه سازمان ملل خواسته تا در این زمینه وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هند در پرونده‌ای پاکستان را به نقض حقوق بشر با محکوم کردن یک فرد به اعدام در یک دادگاه نظامی متهم کرده است.

هاریش سالو، وکیل هندی، به قضات در دادگاه بین‌المللی کیفری گفت: « ادعاهای پاکستان مبنی بر جاسوسی و خرابکاری «کولبوشان جاداو» یک دروغ محض است.

این فرد هندی در ماه مارچ ۲۰۱۶ میلادی توسط نیروهای پاکستان بعد از ورود به خاک پاکستان بازداشت شده‌بود.

مقامات پاکستانی اعلام کردند که این تبعه هندی بازداشت شده با عملیات‌های تروریستی در پاکستان که در آن ۱۳۴۵ نفر کشته شدند در ارتباط بوده‌است.

فرد هندی بازداشت شده توسط یک دادگاه نظامی در اپریل ۲۰۱۷ به اعدام محکوم شد، اما دادگاه سازمان ملل سال گذشته میلادی به پاکستان اعلام کرد که وی را تا زمان اعلام نتیجه نهایی دادگاه لاهه اعدام نکند.

جلسه استماع دادگاه روز دوشنبه در حالی برگزاری شد که تنش‌ها میان هند و پاکستان به دلیل حمله مرگبار هفته گذشته در منطقه کشمیر به بالاترین حد رسیده است. در این حمله مرگبار حداقل ۴۰ سرباز هندی کشته شدند.

یک گروه تروریستی شبه نظامی در پاکستان مسئولیت این حمله مرگبار چند به کاروان ارتش هند در کشمیر با را بر عهده گرفت.

در ابتدای جلسه استماع دادگاه لاهه این وکیل هندی اعلام کرد: «در دادگاه پرونده این فرد متأسفانه حداقل استانداردهای روند قضائی رعایت نشده است و حکم این دادگاه باید غیرقانونی اعلام شود.»

او در ادامه اظهاراتش تاکید کرد حبس این فرد غیرقانونی بوده و باید هرچه سریع‌تر آزاد شود.

انتظار می‌رود این پرونده و تصمیم‌گیری درباره آن ماه‌ها به طول بینجامد.

تحلیل عمیق‌تر واکنش‌های ضد پاکستانی مقامات ایران و هندی نشان می‌دهد که نیت پلید پاکستانی‌ها در آغاز و تشدید جنگ نیابتی در افغانستان که سال هاست از مردم مظلوم ما قربانی می‌گیرد، سرانجام در عملکرد دیگر گروه‌های تروریستی نیز مشاهده شد.

پاکستانی که سال‌هاست طالبان را تجهیز و تمویل و از آنها برای پیش‌برد اهداف شوم خود در افغانستان استفاده می‌کند علاوه براینکه خود قربانی تروریزم دست‌پرورده‌ی خود بوده سبب شده برخی دیگر از گروه‌های تروریستی کوچک و بزرگ نیز در پناه‌گاه‌های امن این کشور رشد و نمود کند و هر از چند گاهی علیه کشورهای همسایه عملیات انتحاری انجام دهند.

گروه‌های تروریستی که هفته گذشته کاروان ارتش هند در کشمیر و موتر حامل سربازان سپاه پاسداران در استان سیستان و بلوچستان ایران را هدف حملات انتحاری خود قرار دادند نمونه‌هایی از این گروه‌ها می‌باشند.

در این میان امیدواری‌ها به نتیجه دادن فشارهای ایران و هند به پاکستان برای قطع حمایت‌های اسلام‌آباد از گروه‌های تروریستی بیشتر شده‌است، اتفاقی که اگر بیفتد، افغانستان نیز همچون دیگر کشورهای منطقه از برکات آن بهره‌مند خواهد شد.  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *