• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۴۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31862
پرینت

استقبال نهادها و شخصیتهای افغانستان از روند مذاکرات صلح با طالبان

مذاکرات اخیر زلمی خلیل زاد با نمایندگان طالبان در قطر با استقبال نهادها و شخصیت های سیاسی افغانستان مواجه شده و نسبت به نتایج آن ابراز خوشبینی کرده اند.

به گزارش رها، به دنبال پیشرفت‌های اخیر در روند گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر، تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز از این گفتگوها و نتایج آن استقبال کرده، از طالبان خواسته که از مذاکرات بین‌الافغانی حمایت کند.

در یک اعلامیه تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در مورد تحولات اخیر در روند صلح افغانستان آمده است: مذاکرات اخیر صلح در دوحه یک قدم مهم پنداشته می‌شود و ما نتایج آن را با امیدواری تعقیب می‌کنیم.

در بند دوم این اعلامیه، تیم صلح و اعتدال تأکید کرده که یگانه راه موفقیت پروسه مذاکرات و دستیابی به صلح پایدار را در راه‌اندازی مذاکرات بین‌الافغانی می‌داند، بر این اساس، در حالی که از جانب امریکا به سبب تأکید روی اهمیت گفتگوهای بین‌الافغانی سپاس‌گذاری می‌کند٬ از طالبان می‌خواهد از مذاکرات بین‌الافغانی حمایت نماید.

تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر تصریح نموده که برقراری آتش‌بس همه‌جانبه به مثابه قدم اول در راستای موفقیت پروسه مذاکرات و برقراری صلح، بسیار مهم است.

تیم صلح و اعتدال خاطرنشان نموده که آماده هرگونه کمک و مشارکت با زلمی خلیلزاد٬ نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور مصالحه افغانستان است.

جریان سیاسی «محور مردم افغانستان» به رهبری رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی نیز از توافقات اخیر میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و طالبان در قطر استقبال کرده است.

در یک اعلامیه محور مردم افغانستان درباره گفتگوهای صلح بین ایالات متحده امریکا و طالبان آمده است: “محور مردم افغانستان با تعهد و احترام به آرزوی مقدس صلح‌طلبی مردم افغانستان، همیشه در این راستا تلاش و بذل مساعی کرده است. ما از توافقات اخیر میان نماینده‌های ایالات متحده و طالبان در قطر در راستای تحقق صلح در کشور استقبال می‌کنیم”.

اما این جریان سیاسی در ادامه بر شروع فوری و عاجل گفتگوهای صلح میان نمایند‌گان افغانستان و حرکت طالبان تأکید کرده است.

محور مردم افغانستان تأکید کرده است: “روند صلح باید هرچه زودتر به یک روند واقعی بین‌الافغانی ارتقاء یابد، صرف حضور نمایند‌گان مردم کشور ما در گفتگوهای صلح می‌تواند دست‌آوردها، حقوق و آزادی‌های تمام مردم افغانستان را تضمین و زمینه تأمین امنیت پایدار را در کشور ما فراهم کند”.

این در حالی است که پس از شش روز گفتگوهای فشرده میان نمایندگان امریکا به رهبری زلمی خلیل‌زاد با هیأت سیاسی طالبان در قطر، گفته می‌شود دو طرف به توافقاتی در زمینه خروج نیروهای خارجی و زمینه‌سازی برای آتش‌بس در افغانستان دست یافته‌اند.

شورای عالی صلح نیز ضمن استقبال از این گفتگوها ابراز امیدواری کرده که این مذاکرات زمینه ساز گفتگوهای بین الافغانی شود.

همچنین حامد کرزی، رئیس‌جمهور با نشر یک اعلامیه گفته که از پیشرفت در مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای صلح این کشور استقبال می‌کند.

وی استقرار صلح و امنیت در افغانستان را در صدر آجندای مردم افغانستان دانسته و تأکید کرده که مذاکرات صلح باید با استقرار آتش‌بس و پایان دادن به خونریزی در افغانستان همزمان باشد.

آقای کرزی افزوده است، صلح پایدار در کشور زمانی تحقق خواهد یافت که نتیجه مذاکرات و توافق میان خود افغان‌ها بوده و نتیجه گفتگوهای صلح؛ یک افغانستان متحد، دارای وحدت ملی، با حاکمیت عام و تام، استقلال کامل و رو به پیشرفت و ترقی باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *