• انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۰۰
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 20325
پرینت
سازمان ملل:

استفاده از شکنجه توسط نیروهای امنیتی افغانستان همچنان بالا است

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود نوشته است که استفاده از شکنجه علیه زندانیان توسط سربازان، پلیس و افسران اطلاعاتی افغانستان همچنان بالا می باشد.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود امروز (دوشنبه) نوشته است که با وجود وعده های محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور برای جلوگیری از اعمال شکنجه و یا دیگر رفتارهای خشونت آمیز علیه زندانیان، شکنجه و یا بدرفتاری علیه زندانیان توسط سربازان افغانستان همچنان بسیار شایع و بالا است.

این سازمان در گزارش خود می نویسد که دست کم ۳۹ درصد از زندانیان مرتبط با درگیری که از سوی سازمان ملل متحد مصاحبه با آنان صورت گرفته است، گفته اند که هنگامی که بازداشت بوده اند مورد شکنجه و یا دیگر بدرفتاری توسط پلیس، سربازان و افسران اطلاعاتی افغانستان قرار گرفته اند.

سازمان ملل می افزاید این در حالیست که در سال در ۲۰۱۵ تنها ۳۵ درصد زندانیان مصاحبه شده گفته بودند که مورد شکنجه قرار گرفته بودند.

به دنبال این گزارش در سال ۲۰۱۵، دولت اعلام کرد که این گونه شکنجه ها گاها از سوی افراد صورت می گیرد، در حالیکه استفاده از شکنجه سیاست دولت نیست.

دولت در بیانیه ای گفته بود “دولت افغانستان متعهد به ریشه کن ساختن شکنجه و یا دیگر رفتارهای نامناسب با زندانیان است.”

لازم به ذکر است که این گزارش در حالی منتشر می شود که یک مقام ارشد کشور این هفته به جنوای سوئیس می رود تا در نشست کمیته ضد شکنجه سازمان ملل اشتراک نماید تا نتایج بررسی تطبیق قانون مبارزه با شکنجه توسط دولت افغانستان را دریافت کند. دادگاه بین المللی جرایم مسئولیت بررسی شکنجه در افغانستان را بر عهده دارد.

گفتنی است که طی دو سال گذشته، سازمان ملل از ۴۶۹ زندانی در ۶۲ بازداشت گاه در سراسر افغانستان مصاحبه گرفته است.

نویسندگان این گزارش نوشته اند که موارد شکنجه توسط پلیس ملی افغانستان ۱۴ فیصد افزایش داشته و تقریبا ۴۵ فیصد مصاحبه کنندگان از مورد شکنجه قرار گرفتن توسط پلیس سخن گفته اند.

از سویی دیگر، بیشتر از یک چهارم از ۷۷ نفری که مصاحبه با آنها صورت گرفته و مورد شکنجه قرار گرفته اند، بچه هایی با کمتر از سن ۱۸ سال بوده اند.

همچنین محققان سازمان ملل متحد می گویند که تقریبا ۶۰ فیصد زندانیان توسط پلیس محلی افغانستان به شدت مورد لت و کوب قرار گرفته اند.

تقریبا ۳۰ فیصد مصاحبه کنندگان نیز گفته اند که توسط افسران اطلاعاتی اداره امنیت ملی کشور مورد شکنجه قرار گرفته اند.

سازمان ملل متحد در گزارشش می گوید که برخی زندانیانی که توسط سربازان اردوی ملی بازداشت شده بودند نیز از شکنجه توسط آنها سخن گفته اند، اما آمار شکنجه توسط این دسته بسیار پایین تر از موارد فوق است.

بسیاری از زندانیان که مورد شکنجه قرار گرفته اند گفته اند که این شکنجه ها برای گرفتن اعتراف بوده است، و زمانی که به طور مکتوب اعتراف کرده اند، شکنجه شان نیز متوقف شده است.

زیدالرعد الحسین کمیشنری سازمان ملل برای حقوق بشر در این باره می گوید “شکنجه سبب تقویت امنیت نمی گردد. اعترافی که توسط شکنجه گرفته شود کاملا بی اعتبار است. مردم برای توقف دادن به درد، هر چیزی را قبول می کنند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *