• انتشار: 22 آگوست 2019
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36995
پرینت
نهادهای ناظر انتخابات:

استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی توسط غنی و عبدالله هنوز ادامه دارد

شبکه نهاد‌های ناظر بر سلامت انتخابات از مصرف بودجه و امکانات دولتی توسط دو تیکت انتخاباتی در کمپاین‌های انتخاباتی شان سخت انتقاد می‌کند.

مسوولان شبکه نهاد‌های ناظر بر سلامت انتخابات امروز پنج‌شنبه (۳۱ اسد) در یک نشست خبری در کابل کمپاین‌های جاری انتخاباتی را غیرعادلانه خواند و خواهان برابری در این کار و زارها شدند.

حبیب الله شینواری عضو این شبکه گفت: “مشاهدات ما نشان می‌دهد که دو تیکت انتخاباتی به شکل غیر قانونی از امکانات دولتی در کمپاین‌های انتخاباتی شان استفاده می‌کنند.”

هرچند آقای شینواری از این تیکت‌ها نام نگرفت؛ اما پیش از این، تیم‌های دولت ساز به رهبری آقای غنی و ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله به استفاده گسترده از امکانات دولتی در کمپاین‌های انتخاباتی متهم شده‌اند.

همچنین، این نهاد ناظر از ابهام در برگزاری انتخابات، اتخاذ تصامیم غیرمسلکی و عدم رعایت بی‌طرفی توسط کمیسیون انتخابات و عدم ارایه برنامه‌های انتخاباتی توسط نامزدان نیز انتقاد کرد.

عنایت الله عثمانی عضو دیگر این شبکه، نیز گفت مشاهدات نشان می‌دهد که مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی نیز در موضوع برگزاری انتخاباتی بی‌طرف نبوده و در برخی موارد از نامزدان خاصی حمایت کرده‌اند.

آقای عثمانی افزود، ابهام در برگزاری انتخابات در زمان معین آن نیز یکی از نگرانی‌های جدی مردم افغانستان است که باید روشن شود. به گفته او، این مساله روشن نیست که حکومت افغانستان و جامعه جهانی به صلح و یا به انتخابات اولویت می‌دهند.

او تاکید کرد مردم افغانستان خواستار برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده آن (ششم میزان) هستند و نباید این تاریخ بار دیگر تغییر کند.

انیسه طیب یکی از اعضای دیگر این شبکه نیز گفت: “ما از حکومت و جامعه جهانی می‌خواهیم که ابهام در برگزاری انتخابات را روشن سازد تا مردم افغانستان بدان کشور به کدام سمت در حرکت است.”

ابهام در برگزاری انتخابات در حالی مطرح می‌شود که گفته‌هایی وجود دارد که امریکا به روند صلح اولویت می‌دهد؛ اما حکومت افغانستان به برگزاری انتخابات. این مساله بسیاری از نامزدان را نسبت به برگزاری انتخابات بی باور کرده و آنان تا هنوز رقابت‌های انتخاباتی شان را آغاز نکرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *