• انتشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۰:۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 32011
پرینت
شامگاه امشب از سوی کمسیون انتخابات

اسامی نامزدهای تأیید شدۀ انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

کمسیون مستقل انتخابات امروز (سه‌شنبه ۱۶دلو) فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد.

به گزارش رها، کمسیون مستقل انتخابات امروز فهرست ابتدایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده را با تأیید اولیه همه نامزدها اعلام کرد. این کمسیون می‌گوید که در فهرست ابتدایی نام‌های تمامی ۱۸ نامزد جا گرفته‌اند و کسی از آن بیرون نشده است.

در همین حال وزارت امور خارجه می‌گوید که کمسیون مستقل انتخابات سندهای لازم را در باره نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در اختیار این وزارت قرار نداده است، تا براساس آن در باره تابعیت دوگانۀ این نامزدان از کشورهای جهان استعلام شود.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه، گفت: «ما امیدواریم با پذیرفتن ضعف‌ها، ناتوانی، کندکاری و تنبلی شان کمسیون مستقل انتخابات هر چه زودتر اقدام به گرفتن صلاحیت نامه کتبی از نامزان و هم چنین معاونین شان در این راستا بکنند.»

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که بررسی‌های این نهاد نشان می‌دهند که اوضاع سیاسی کنونی بر فعالیت‌های کمسیون مستقل انتخابات اثر گذاشته است.

صغرا سعادت، سخنگوی نهاد تیفا، گفت: «اوضاع سیاسی کشور به حدی مغلق و پیچیده شده که که مطمنا روی انتخابات هم تأثیر دارد و کسانی در کمسیون‌های انتخاباتی هم‌منتظر اند که بلاخره نشست مسکو و پروسه صلح به کجا می رسد؟»

اما بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید که کمسیون مستقل انتخابات توانایی حذف نامزدانی را که تابعیت کشورهای دیگر را داشته باشد ندارد.

یوسف رشید، رئیس اجرایی نهاد فیفا، گفت: «اگر کمسیون در فکر این است که بعد از اعلام نتایج ابتدایی می‌تواند تغییرات بیاورد، اشتباه می‌کند چون کمسیون این توانایی را ندارد.»

بر اساس قانون انتخابات، نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری نباید تابعیت کشورهای دیگر را داشته باشد و نیز مرتکب جرایم نشده باشد.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی در گفتگو با طلوع نیوز هرگونه تردید در برگزاری انتخابات را رد و تأکید کرده است که انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *