• انتشار: 24 آگوست 2015
  • ساعت: 17:21
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 1932
پرینت
وزیر تجارت و صنایع:

از مصوبات کنوانسیون های بین المللی در خصوص ترانزیت جاده ای بدرستی استفاده نمی شود

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع می گوید که نهادهای دولتی و غیر دولتی از مصوباتی که در کنوانسیون های بین المللی امضا شده است و برای تسهیل حمل و نقل جاده ای می باشد بدرستی استفاده نمی کنند.

آقای رسا امروز (دوشنبه) در کارگاه آموزشی ظرفیت سازی و تسهیل ترانزیت براساس کنوانسیون (CMR) گفت: شرکت ها و نهادهای ما از حقوق خود در عرصه حمل و نقل جاده ای اطلاعات کافی ندارند.

وی اظهار کرد که کشور افغانستان با توجه به موقعیتی که دارد می تواند بهترین استفاده را برای ترانزیت کالا و حمل و نقل جاده ای ببرد.

افغانستان به منظور تسهیل در حمل و نقل و ترانزیت، عضویت کنوانسیون های (CMR)، جاده ترانزیت بین المللی (TIR)، ساازمان بین المللی جاده ای (IRU) را کسب کرده بود.

افغانستان ۳۰ سال پیش به عضویت (TIR) در آمد، اما به دلیل جنگ های داخلی غیر فعال شده بود که این عضویت از دو سال پیش دوباره فعال شد.

جار الله منصوری، معین پالیسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی نیز در این خصوص گفت که عضویت کنوانسیون های (TIR)، CMR) و (TIR) می تواند تاثیرات مثبتی در حمل و نقل جاده ای کشور داشته باشد.

وی با تاکید بر فعالیت مستمر و مفید در کنوانسیون (TIR) افزود فعالیت بر اساس این کنوانسیون می تواند تصویر اشتباهی که تاکنون رسانه ها از کشور به نمایش گذاشته اند را برطرف سازد.

آقای منصوری افزود، عضویت و فعالیت در این کنوانسیون یک اعتبار برای کشور است و باعث جذب سرمایه گذاری های بیشتر می شود.

معین پالیسی وزارت ترانسپورت همچنین علاوه کرد “متاسفانه تاکنون تنها دو کارنیتیو از این کنوانسیون را استفاده کرده ایم.”

مهمند، معاون هیئت مدیره اتاق تجارت علت این کار را ویزا ندادن به رانندگان افغان عنوان کرد.

آقای مهمند افزود، رانندگان افغان قادر نیستند براحتی ویزا بگیرند و حق عبور (ترانزیت) از کشورهای دیگر را نیز به سختی بدست می آورند. از سویی دیگر مصارف برای رانندگان افغان بسیار بالاست.

در همین حال محسن اسپری، مسئول بخش حمل و نقل جاده ای سازمان ایکو می گوید که با عضویت پاکستان به این کنوانسیون ها سهولت های فراوانی برای تاجران و رانندگان افغان ایجاد خواهد شد.

با پیوستن پاکستان به این کنوانسیون، به طور مجموع ۱۰ کشور عضو ECO از کنوانسیون TIR استفاده می کنند و این می تواند سهولت هایی را برای رانندگان ایجاد کند.

به منظور آگاهی دهی کامل و بیشتر، وزارت تجارت و صنایع با همکاری اتاق تجارت و صنایع افغانستان، اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای و سازمان همکاری های اقتصادی (ایکو)، کارگاه آموزشی دو روزه ای را با حضور مقام هایی از این سازمان ها تشکیل دادند.

این کارگاه به منظور ظرفیت سازی و اگاهی دهی شرکت ها و تاجران در کابل برگزار شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *