• انتشار: 2 جولای 2019
  • ساعت: 11:19
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35480
پرینت

ازبکستان ۴۵ میلیون دلار در انتقال برق خود به افغانستان تخفیف داد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان روز گذشته در ولایت بلخ با عبدالله عارف‌اف، نخست‌وزیر جمهوری اوزبیکستان دیدار کرد.

آقای عبدالله در این دیدار گفت بنیاد تعاملات اقتصادی میان افغانستان و ازبیکستان به خوبی گذاشته شده است و «حالا وقت آن است تا در تطبیق تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌نامه‌های کاری گام‌های عملی برداشته شود.»

رئیس اجرایی کشور گفت، امیدوار است تا با فرصتی که برای سرمایه‌گذاران هر دو کشور فراهم می‌شود، همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دو طرف افزایش یابد.

او هم‌چنان افزود هرچند میزان واردات افغانستان بالا است، اما تلاش حکومت افغانستان این است تا توازن میان صادرات و واردات دو کشور برابر شود. «ما متعهد به ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران اوزبیکستانی هستیم و انتظار داریم برای سرمایه‌گذاران افغانستانی در اوزبیکستان نیز زمینه مساعد گردد.»

عبدالله عارف‌اف، نخست‌وزیر جمهوری ازبیکستان نیز در این نشست گفت، روابط تجارتی و اقتصادی میان افغانستان و اوزبیکستان خوب است و آن‌ها خواهان گسترش روابط میان دو کشور هستند.

نخست‌وزیر اوزبیکستان گفت انتقال برق از سرخان اوزبیکستان تا پل‌خمری که نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر را در بر می‌گیرد، ۱۱۰ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد و اوزبیکستان ۴۵ میلیون دالر آن را به افغانستان تخفیف می‌دهد.

در این نشست نماینده‌گانی از اتاق‌های تجارت دو کشور و سرمایه‌گذاران اوزبیکستان نیز اشتراک داشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *