• انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۵۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24695
پرینت

ارگ: طالبان با دولت در ارتباط است تا مذاکرات صلح از سر گرفته شود

ارگ ریاست جمهوری می گوید که گروه طالبان با دولت افغانستان همواره در ارتباط است تا مذاکرات صلح از سرگرفته شود، اما این ارتباط از آدرس دفتر سیاسی این گروه در قطر گرفته نشده است.

این در حالیست که طالبان در گذشته همواره مذاکرات صلح با دولت را رد کرده و گفته است که معامله با دولت فعلی برابر با تسلیم شدن به دشمن است و این مخالف اسلام می باشد.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری اما می گوید که دولت افغانستان اخیرا تماس هایی از آدرس طالبان دریافت کرده است و آنان چراغ سبز برای از سرگیری مذاکرات از خود نشان داده اند.

آقای مرتضوی گفت: “تمرکز ما بیشتری بر روی آن دسته از طالبان است که در میدان های جنگ علیه نیروهای امنیتی هستند که می توانند تغییر در میدان های درگیری و نظامی بیاورند.”

او اما تاکید کرد که این ارتباط با طالبان از آدرس دفتر سیاسی این گروه در قطر نبوده است، زیرا محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور با باور این که دفترهای خارج از افغانستان موثریت ندارند، با دفتر قطر گفتگو نمی کند.

گفتنی است که دفتر سیاسی طالبان در قطر به مدت شش سال یک راه ارتباطی با این گروه بوده است، اما گفته می شود که چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از آقای غنی خواسته است تا این دفتر را تعطیل کند که با واکنش طالبان مواجه شده است.

از سوی دیگر، شورای عالی صلح کشور نیز بدون ارائه جزئیات می گوید که این شورا رایزنی هایش را با طالبان برای از سرگیری مذاکرات صلح شروع کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *