• انتشار: 15 آگوست 2019
  • ساعت: 16:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36797
پرینت

ارگ ریاست‌جمهوری ادعای اخذ پول از خلیل‌ فیروزی را بی‎اساس خواند

آقای نبیل در تویتی نوشته است: «بر اساس منابع و مدارک مؤثق، هفته‌ی گذشته اشرف غنی خلیل‌ فروزی یکی از متهمان اصلی بحران کابل بانک را پس از گرفتن ۳۰ میلیون دالر به منظور سهم‌گیری در کارزارهای انتخاباتی‌اش، از زندان آزاد کرده است.»

 رحمت‌الله نبیل رهبر دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» مدعی شد رییس جمهور غنی، خلیل‌الله فروزی را در ازای دریافت ۳۰ میلیون دالر امریکایی از زندان آزاد کرده است.

ارگ ریاست جمهوری اما این ادعا را رد می‌کند و آن را «بی‌بنیاد، عوام‎فریبانه و کمپاینی» می‌خواند.

آقای نبیل در تویتی نوشت: «بر اساس منابع و مدارک مؤثق، هفته‌ی گذشته اشرف غنی خلیل‌ فروزی یکی از متهمان اصلی بحران کابل بانک را پس از گرفتن ۳۰ میلیون دالر به منظور سهم‌گیری در کارزارهای انتخاباتی‌اش، از زندان آزاد کرده است.»

ارگ ریاست جمهوری اما این ادعا را رد کرده و آن را بی‌بنیاد، عوام‎فریبانه و کمپاینی خوانده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری در تویتی نوشت: « ادعای آقای نبیل در پیوند به رهایی فیروزی در بدل پول کاملن بی بنیاد و بی اساس، عوام فریبانه و کمپاینی می باشد. بر بنیاد  فیصله‌ی یک کمیته موظف که متشکل از نهاد‌های عدلی و قضایی، صحی و امنیتی بوده؛ وضعیت فیروزی وخیم توصیف شده، به خانه‌اش انتقال یافته وتحت نظارت شدید قرار دارد.»

در همین حال بی بی سی فارسی گزارش کرد رییس‌جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی آقای فیروزی، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل «تحت شرایط خاص» منظور کرده است.

خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهامداران کابل بانک بود که پنج سال پیش به ده سال زندان و جریمه نقدی به خاطر پول‌شویی و اختلاس دارایی عامه محکوم شد.

به دنبال بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰، دولت افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد.

محمد اشرف غنی در سال ۲۰۱۴ این پرونده را از نو باز کرد و بر اساس حکم دادگاه عالی آقای فیروزی و شیرخان فرنود بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و هر یک به پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دالر پول اختلاس و بهره آن محکوم شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *