- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

ارگان های محلی: عواید شهرداری ها ۲۰ درصد افزایش داشته است

منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره مستقل ارگان های محلی امروز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت که عواید شهرداری های شهرهای بلخ، قندهار، هرات، جلال آباد و لشکرگاه نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

خانم یوسف زاده افزایش ۲۰ درصد عواید شهرداری ها را مبارزه جدی با فساد اداری و شفافیت عنوان کرد.

لازم به ذکر است که در کلانشهرها، اکثر شهروندان مالیات خانه و دکان خود را پرداخت می کنند ولی به دلیل نبود نظام شفاف اکثر این مالیات ها به جیب اشخاص واریز می شود.

سخنگوی اداره مستقل ارگان های محلی در حالی از مبارزه با فساد اداری و افزایش مالیات سخن می زند که اگر توجه بیشتری به این موضوع شود، وضعیت عواید بهتر از این خواهد شد.

تشکیلات ولایتی

خانم یوسفزاده که گزارش کاری سال مالی کنونی را ارایه می کرد گفت که تمامی اداره ها به سرپرستی شان خاتمه داده شده است و علاوه بر آن به موضوع تشکیلاتی محلات اشاره کرد و گفت: در قسمت تقویت روابط با مردم، تقویت شهرداری ها، تقویت اعضای شورای ولایتی، تقویت حسابدهی، حق دسترسی به معلومات و نظارت از کارکرده ها در محلات نیز توجه جدی صورت گرفته است.

او گفت که ۳۲ والی در سال جاری آموزش هایی برای اداره امور ولایتشان دیده اند و قرار است اما والیان ولایت های نورستان و بلخ به دلایل سیاسی هنوز مشخص نشده اند.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون های نافذ کشور، یک اداره نباید بیش از ۲ ماه توسط سرپرست اداره شود ولی این دو ولایت بیش از ۲ سال است که توسط سرپرست اداره می شوند.

خانم یوسفزاده به موضوع شهرداری ها در شهرهای بزرگ ولایت های نیز اشاره کرد و گفت که ۲۰ شهر بزرگ تاکنون شهردارهایشان انتخاب شده اند و ۱۳ شهردار دیگر به زودی انتخاب می شوند.

شهردار کابل توسط اداره مستقل ارگان های محلی مشخص نمی شود.

سخنگوی ارگان های محلی به تقرر ولسوالان نیز اشاره کرد و افزود که در ۱۱۰ ولسوال به تازگی انتخاب شده اند و ۶۰ ولسوال دیگر طی مراحل کاریشان و منظوری ریاست جمهوری باقی مانده است.

براساس تقسیمات اداره مستقل ارگان های محلی ۳۶۴ ولسوالی دایم و ۲۰ ولسوالی موقت در کشور وجود دارد که ولسوالی های که از شیندند جدا شده اند نیز جزء این ولسوالی ها محسوب می شوند. ولسوالی شیندند به ۵ واحد اداری تقسیم شده است.

در اداره ارگان های محلی ۱۴۰۰ بست خالی وجود داشته است که به گفته سخنگوی این نهاد، تمامی این بست ها اعلام و تعیین بست شده اند.

حضور ۱۰ درصدی زنان در هیئت اداری شورای های ولایتی

سخنگوی اداره مستقل ارگان های محلی در این نشست خبری همچنین به برگزاری انتخابات هیئت اداری شوراهای ولایتی کشور اشاره کرد و افزود که در سال پیش رو حضور زنان در هیئت اداری شوراهای ولایتی ۱۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، در سال جاری براساس انتخابات صورت گرفته شده،۶۳ درصد در هیئت های اداری ولایت های کشور تغییر به میان امده است.

انتخابات هیئت اداری شوراهای ولایتی کشور ۲۵ عقرب سال جاری برگزار شد. در انتخابات صورت گرفته شده، ۲ زن به عنوان رئیس انتخاب شده اند.

بررسی پرونده های خشونت علیه خبرنگاران

اداره مستقل ارگان های محلی می گوید که در تمامی ولایت های کمیته های مصئونیت خبرنگاران تشکیل شده اند و با همکاری مقام های محلی کار خواهند کرد.

خانم منیره یوسفزاده، سخنگوی اداره ارگان های محلی نیز گفت که در سال جاری ۷ پرونده خشونت علیه خبرنگاران مورد بررسی قرار گرفته است.

در سال جاری خورشیدی براساس گزارش های منتشر شده، خشنونت علیه خبرنگاران ۸ برابر افزایش یافته است که در حدود ۲۰ درصد آنان مقام های محلی اداره های دولتی دست داشته اند./روزنامه راه مدنیت