• انتشار: 8 فوریه 2018
  • ساعت: 16:58
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 26281
پرینت

اروپا و افغانستان فاز جدیدی برای همکاری هایشان راه اندازی کردند

اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفته است که اولین جلسه کمیته مشترک این اتحادیه و افغانستان در چارچوب توافقنامه مشارکت و توسعه افغانستان و اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شد.

 

براساس این بیانیه، این کمیته امروز در خصوص زمینه های متفاوت همکاری میان دو طرف در قالب «برنامه صلح ملی و انکشاف افغانستان» به شمول موضوع حقوق بشر، تساوی جنسیتی به شمول حقوق و توانمندسازی زنان، توسعه همکاری ها، سرمایه گذاری و تجارت، مهاجرت، همکاری ها و اتصالات منطقه ای بحث و گفتگو کردند.

کمیته همچنین در رابطه به موضوعات مرتبط با ذخایر طبیعی افغانستان و خدمات مالی و اوضاع امنیتی افغانستان گفتگو کردند.

بیانیه مشترک می افزاید که اتحادیه اروپا در این جلسه بر حمایت جدی خود از دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر و ارتقای تلاش ها در راستای حکومت داری خوب و الزامیت مبارزه موثر علیه فساد بار دیگر تاکید کرد.

همچنین اتحادیه اروپا بر ضرورت برگزاری انتخابات به موقع و با اعتبار تاکید کرد.

بیانیه علاوه می کند که لزوم تقویت همکاری ها در زمینه مهاجرت مطابق با معاهدات موجود میان طرفین نیز در این جلسه مورد بحث قرار گرفت.

کمیته مشترک همچنین دو گروه کاری ویژه برای تقویت کار بر روی موضوعات مشخصی را تاسیس کرد:

  • گروه کاری ویژه برای حقوق بشر، حکومتداری خوب و مهاجرت و
  • گروه کاری ویژه اقتصادی و توسعه اجتماعی

جلسه کمیته مذکور امروز به طور مشترک توسط اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور و «گونار ویگاند» مدیر گروه حوزه آسیا و منطقه آرام سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

در این جلسه همچنین نمایندگانی عالی رتبه از وزارت امور مهاجرین، امور زنان، مخابرات، تجازت، هوانوردی ملکی، بانک مرکزی و همچنین سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در اتحادیه اروپا حضور داشتند.

جلسه بعدی این کمیته در سال ۲۰۱۹ میلادی در کابل برگزار خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *