• انتشار: 3 نوامبر 2018
  • ساعت: 11:51
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30221
پرینت

اردوغان حکومت عربستان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد

رجب طیب اردوغان روز جمعه در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشته: “ما می‌دانیم که دستور قتل خاشقجی از سوی بالاترین رده مقام‌های حکومت سعودی صادر شده است.”

به گزارش رها، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، یک ماه پس از به قتل رسیدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حکومت آل سعود در کنسولگری عربستان در استانبول، مستقیما حکومت عربستان را متهم به این قتل کرده است. این در حالی است که مقامات ریاض دخالت خاندان سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در نقشه قتل آقای خاسقجی را رد می کند.
آقای اردوغان روز جمعه ۱۱ عقرب در یادداشتی در رزونامه واشنگتن پست نوشته است: “ما می‌دانیم که دستور قتل خاشقجی از سوی بالاترین رده مقام‌های حکومت سعودی صادر شده است.”
آقای اردوغان ضمن تأکید بر روابط “دوستانه” آنکارا با ریاض گفته گمان نمی‌کند ملک سلمان، پادشاه عربستان شخصا در این ماجرا دخالت داشته بوده است.
آقای اردوغان با اشاره مستقیم به نام پادشاه عربستان و مبرا دانستن او از نقشه قتل خاشقجی، تلویحا انگشت اتهام را به سوی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور نشانه گرفته و به این ترتیب گمانه‌زنی‌ها را به این سو سوق داده که دولت ترکیه ولیعهد را مقصر اصلی صدور فرمان قتل جمال خاشقجی می‌داند.

بازرسان ترکیه که در تیمی مشترک با همتایان عربستانی خود مشغول تحقیق درباره چگونگی قتل آقای خاشقجی و پیدا کردن جسد او هستند، می‌گویند نتایج فعلی تحقیقات آنها نشان می‌دهد جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری توسط تیمی از مأموران امنیتی که وارد استانبول شده بودند به قتل رسیده و سپس جسدش قطعه قطعه شده است.
این در حالی است که یاسین آقتای یکی از اعضای ارشد حزب حاکم، حزب عدالت و توسعه- و مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته بود “تنها نتیجه منطقی” این است که عاملان قتل روزنامه‌نگار عربستان سعودی جسد را نابود کرده‌اند “طوری که اثری از آن نماند.”
آقای آقتای به روزنامه حریت گفت دلیل اینکه جسد جمال خاشقجی را قطعه‌قطعه کردند این بود که راحت‌تر بتوان آن را حل کرد: “الان ما می‌بینیم که فقط جسدش را قطعه قطعه نکردند بلکه آن را بخار هم کردند.”
خدیجه چنگیز نامزد آقای خاشقجی در مقاله‌ای که در پنج روزنامه معتبر از جمله گاردین بریتانیا و واشنگتن پست آمریکا منتشر شد از رهبران دنیا خواست تا عاملان این قتل به دست عدالت سپرده شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *