• انتشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۵۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24348
پرینت

ارتش مجهز به هلیکوپتر بلک‌هاوک شد

نیروی حمایت قاطع به رهبری ناتو اولین هلیکوپتر بلک هاوک (یو.اچ ۶۰) را به اردوی ملی افغانستان تحویل داد. این هلیکوپتر باعث توسعه و ثبات نیروی هوایی کشور می شود.

هلیکوپتر بلک هاوک روز دوشنبه ۲۷ سنبله به قندهار رسید. هلی کوپتر یو اچ ۶۰ (uh 60 black hawk) برای امداد پزشکی، ترابری پیاده نظام و تهاجم به دشمن طراحی و ساخته شده است.

وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرده که قرار است آمریکا چهار هلیکوپتر از نوع را هفته آینده به ارتش افغانستان تحویل دهد.

براساس اعلام وزارت دفاع افغانستان اکنون تمام تجهیزات ارتش ملی افغانستان از قبیل تانک و سلاح سبک آمریکایی است. مهجز شدن نیروی ارتش با هواپیماهای آمریکایی نیز می‌تواند در هماهنگی میان این نیرو کمک کند.

ارتش امریکا با این نوع هلیکوپتر، عملیات های متعددی انجام داده است که در حمله به افغانستان بعد از ۱۱ سپتامبر و حمله به عراق خیلی مورد استفاده قرار گرفت.

هفته گذشته نیز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار از قول اردوی ۲۰۳ تندر در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان گفت که آمریکا تا دوهفته دیگر شش هلیکوپتر به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خواهد داد.

قبلا نیز آقای غنی اعلام کرده بود که آمریکا برای تجهیز نیروی هوایی افغانستان ۸۶۰ میلیون دلار کمک کرده و تا سال ۲۰۱۸ ارتش افغانستان به هواپیماهای آمریکایی مجهز خواهد شد.

او گفت که دلیل تاخیر در روند تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان این بوده که تمام خلبانان افغان با سیستم هواپیماهای روسی آشنایی داشتند و بعد از وضع تحریم‌ها علیه روسیه، افغانستان قادر به خریداری هواپیماهای روسی نبوده‌است.

آقای غنی گفت که صدها خلبان افغان اکنون در حال آموزش در آمریکا هستند.

عبدالوهاب وردک فرمانده عمومی نیروی هوایی افغانستان قبلا گفته بود که نیروی هوایی افغانستان دارای چهار واحد؛ دو واحد در کابل، یکی در ولایت قندهار و دیگری در ولسوالی شیندند ولایت هرات است.

آمریکا قبلا چند فروند هواپیمای جنگی از نوع (ای ۲۹) را به نیروی هوایی افغانستان تحویل داده بود. افزون بر این، هند نیز سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داده است.

اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که افغانستان در حال حاضر دارای ۱۱ فروند هلیکوپتر MI-۳۵ ، پنجاه و دو فروند هلیکوپتر Mi-۱۷، شانزده فروند هلیکوپتر MD-۵۳۰، بیست و شش هواپیمایی C-۲۰۸ و چهار فروند هواپیمایی C-۱۳۰ هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *