• انتشار: 16 جولای 2016
  • ساعت: 06:43
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 10900
پرینت

ارتش ترکیه: کنترل کشور را بدست گرفته ایم/ سازمان جاسوسی ترکیه: تلاش برای کودتا ناموفق بود

ارتش ترکیه اعلام کرده است که در پی یک کودتا، کنترل قدرت را در این کشور بدست گرفته است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اما در ساعات اولیه شروع کودتا گفت که این اقدام شکست می خورد.

در همین حال شبکه ان تی وی این کشور به نقل از سازمان جاسوسی ترکیه (ام آی تی) لحظاتی پیش گفت که کودتا ناموفق بود و کودتا گران شکست خوردند.

با این وجود اگر این کودتا با موفقیت انجام شود و دولت آقای اردوغان که از سال ۲۰۰۳ بر این کشور حکومت کرده برکنار گردد، یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه تغییر ساختار می دهد.

اردوغان در گفتگویی تلفونی با سی ان ان گفت “ما این کودتا را شکست می دهیم. طراحان این کودتا هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد.”

گفته می شود که وی به مکان امنی منتقل شده است.

آقای اردوغان از طرفدارانش خواست تا به سرک ها/خیابان ها آمده و از دولت وی دفاع کنند.

این در حالیست که ارتش ترکیه تمامی رسانه های این کشور از جمله شبکه دولتی تی آر تی را در اختیار گرفته است.

این شبکه دولتی حتی یک بیانیه از طرف ارتش ترکیه نیز پخش کرده است.

بیانیه ارتش ترکیه که توسط نطاق/مجری شبکه دوتی خوانده شد دولت ترکیه را متهم به نقض دموکراسی و قانون سکولار این کشور می کند. کشور به زودی توسط شورای صلح اداره می شود که می تواند امنیت و آرامش شهروندان ترکیه را به دنبال داشته باشد.

بیانیه افزود “نیروهای مسلح ترکیه کنترول کامل دستگاه های دولتی را به دست گرفته اند تا قانون اساسی را بار دیگر برقرار کرده و همچنین حقوق بشری و آزادی، حاکمیت قانون و امنیت عمومی مردم ترکیه که صدمه دیده است بار دیگر برقرار شود.”

“تمامی معاهدات و توافقنامه های بین المللی ما همچنان معتبر هستند. امیدواریم که تمامی روابط خوبمان با کشورها ادامه داشته باشد.”

فرودگاه های کشور همگی تعطیل شده اند، دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی کاملا قطع شده است و نیروهای مسلح ترکیه دو پل ورودی به شهر استانبول را بسته اند.

این در حالیست که شبکه ان تی وی این کشور به نقل از سازمان جاسوسی ترکیه اعلام کرده است که تلاش برای کودتا ناموفق بوده و کودتا پس زده شد.

لازم به ذکر است ترکیه که عضوی از ناتو نیز است دومین ارتش بزرگ غرب را دارد و یکی از مهمترین متحدان آمریکا در جنگ با گروه داعش برای آمریکا محسوب می شود.

این کشور همچنین از اصلی ترین حامیان مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری ترکیه در جنگ های داخلی سوریه است. تقریبا دو میلیون مهاجر سوری در ترکیه اقامت دارند.

این کشور همچنین مدت هاست که با جدایی طلبان کرد/کردستانی در جنگ است و اخیرا هم شاهد حملات و بمبگذاری های بسیاری بوده است. دو هفته پیش در پی حمله به فرودگاه اصلی استانبول ۴۰ تن جانشان را از دست دادند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که از نزدیک کودتای ترکیه را رصد می کند به رویترز گفته است “به نظر می رسد اقدام به کودتا بسیار ماهرانه توسط اعضای ارشد ارتش طراحی شده باشد. این کار چند افسر ساده نیست. آنها کنترول فرودگاه ها را بدست گرفته اند و به زودی تمامی رسانه ها و تلویزیون ها را نیز در کنترول خودشان می گیرند. آنها همچنین کنترول چندین نقطه استراتژیک استانبول را بدست دارند.”

این مقام اروپایی افزود “با توجه به مقیاس و اندازه عملیات کودتا، دور از انتظار است که فکر کنیم آنها به این آسانی ها از کودتا دست می کشند. این اقدام کار چند افسر ساده نیست.”

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که وی امیدوار است ثبات و آرامش در پی گزارش های مرتبط با کودتا در کشور عضو ناتو (ترکیه) برقرار باشد.

مقامات در مسکو نیز از دولت ترکیه خواسته اند تا از خونریزی خودداری کرده و از شهروندانش نیز خواسته است تا از منزلهایشان بیرون نروند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *