• انتشار: 29 سپتامبر 2017
  • ساعت: 20:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24652
پرینت
روسیه:

ادعای آمریکا مبنی بر حمایت روسیه از طالبان پوششی برای اشتباهاتش است

مقامات در مسکو می گویند که ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه روسیه به طالبان سلاح و مهمات می دهد در واقع پوششی برای اشتباهات خود آمریکا در افغانستان است.

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای امروز (جمعه) نوشت که آمریکا با طرح اتهاماتی مبنی بر اینکه مسکو به طالبان سلاح و مهمات می دهد در واقع می خواهد کانون توجهات را منحرف کند و پوششی برای اشتباهات خود در افغانستان بگذارد.

بیانیه وزارت خارجه روسیه می نویسد: “جنرالان آمریکایی سعی دارند تا طرح اتهامات شان مبنی بر اینکه روسیه از طالبان حمایت می کند را همواره زنده نگه دارند. در صورتی که برای این اتهامات هیچ گونه مدارکی ندارند.”

بیانیه می افزاید: “این اتهامات آشکارا نشان می دهد که آنها در تلاشند تا افکار جامعه جهانی را از اشتباهات شان در افغانستان منحرف کنند.”

این بیانیه در حالی از سوی وزارت خارجه روسیه صادر می گردد، که جمیز ماتیس وزیر دفاع آمریکا به تازگی در سفر اخیر خود به کابل، بار دیگر روسیه را متهم به حمایت از گروه طالبان با دادن سلاح و مهمات کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه اش خاطر نشان کرد که ینس استولتنبرگ رئیس سازمان ناتو که او نیز در کنفرانس مشترک خبری با ماتیس در کابل حضور داشته، گفته است که هیچ گونه سندی مبنی بر اینکه مسکو به طالبان سلاح و مهمات می دهد وجود ندارد.

روسیه با بیان اینکه این اتهامات نادرست و بی اساس است، می گوید آمریکایی ها خود باید توضیحات زیادی در خصوص همکاری هایشان با شورشیان در افغانستان به مردم بدهند.

بیانیه علاوه می کند: “این در حالیست که سوال های بسیار ما در خصوص پرواز هواپیماهای ناشناس در حریم هوایی افغانستان که توسط ناتو و آمریکا کنترل می گردد و به سود گروه داعش و یا دیگر گروه های تروریستی صورت می گیرند، بدون پاسخ مانده اند.”

گفتنی است که ادعاهای موجود مبنی بر حمایت روسیه از طالبان برای اولین بار در بهار سال جاری توسط چندین جنرال آمریکایی و جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح گردید.

در تابستان بود که شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارشی منتشر کرد که در آن برخی از اعضای گروه طالبان در نقاط مختلف افغانستان ادعا می کنند که سلاح هایی در اختیار دارند که از منابع دولتی روسیه سرچشمه می گیرند.

مجری شبکه سی ان ان اما اذعان می کند که این ویدیو اسناد و شواهد درستی ارائه نمی کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *