• انتشار: 29 دسامبر 2015
  • ساعت: 19:49
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5589
پرینت

اداره محلی به اعلامیه نی مبنی بر “محدودیت آزادی بیان”در بامیان واکنش نشان داد

اداره محلی بامیان در واکنش به اعلامیه اخیر اداره حمایت کننده رسانه های آزاد(نی) مبنی بر وضع محدودیت های تازه بر فعالیت خبرنگاران و آزادی بیان در بامیان و دایکندی، بعد از ظهر امروز با انتشار اعلامیه ای، ادعای این نهاد حامی خبرنگاران را رد کرد.

در این اعلامیه گفته شده که اداره محلی بامیان نه تنها هیچگونه محدودیتی در برابر کار رسانه ای وضع نکرده است، بلکه با درک اهمیت و نقش اطلاع رسانی در امر تطبیق و تحقق حکومتداری خوب و شهروند محور، متعهد است.

اداره حمایت از رسانه های آزاد افغانستان دو روز پیش در یک نشست خبری اعلام کرد که این اداره به اطلاعات و شواهدی دست یافته که نشان می دهند محدودیت های تازه ای بر فعالیت خبرنگاران در بامیان و دایکندی وضع شده است.

این نهاد حامی رسانه ها، وضع محدودیت های تازه از سوی والیان بامیان و دایکندی بر فعالیت خبرنگاران را غیر قانونی، نقض صریح قانون دسترسی به اطلاعات و غیر قابل قبول خوانده است.

بدنبال آن، روز گذشته مرکز هماهنگی خبرنگاران و رسانه های آزاد افغانستان نیز از افزایش تلاش های مقام های دولتی بامیان و دایکندی  برای تشدید محدودیت آزادی بیان ابراز نگرانی کرد.

بر بنیاد تحقیقات این مرکز، این محدودیت ها، احضار، بازداشت و تهدید خبرنگاران، لت و کوب فعالان مدنی، تلاش برخی از مسئولان ادارات دولتی برای سانسور  و فرمایشی سازی خبرها و گزارش ها و خودداری از ارائه معلومات به خبرنگاران را در بر می گیرد.

با این حال در اعلامیه اداره محلی بامیان آمده است که آزادی بیان در بامیان بصورت کامل تأمین است و تسهیلات از جانب ادارات حکومتی که شامل تامین محیط امن و مصون و ارائه معلومات می گردد برای خبرنگاران و رسانه ها فراهم شده است.

روز گذشته مقام های محلی دایکندی نیز وضع هرگونه محدودیت بر آزادی بیان و فعالیت خبرنگاران را رد کردند.

چه کسی راست می گوید؟

مقام های دولتی بامیان و دایکندی در حالی وضع محدودیت های تازه بر آزادی بیان و فعالیت های رسانه گران را رد می کنند که دو نهاد معتبر حامی خبرنگاران، این موضوع را تایید کرده و از آن ابراز نگرانی کرده اند.

هرچند بامیان و دایکندی در سیزده سال گذشته شاهد کمترین میزان خشونت علیه خبرنگاران بوده اند، از دو سال بدینسو اما تلاش های ادارات دولتی برای محدودسازی آزادی بیان و فعالیت رسانه ها در این ولایات افزایش یافته است.

در سال روان برای نخستین بار، چندی پیش سه خبرنگار در بامیان که سعی داشتند از صحنه لت و کوب مردم عادی توسط نیروهای پولیس صدا و عکس بگیرند، برای سه ساعت بازداشت شدند.

این موضوع در یک و نیم دهه فعالیت رسانه ها در بامیان سابقه نداشته است و خود تشدید تلاش ها برای محدودیت آزادی بیان و عدم مصونیت خبرنگاران را نشان میدهد.

در عین حال اداره محلی بامیان در سال جاری در چندین مورد، با دخالت در فعالیت خبرنگاران، تلاش کرده است که از نشر برخی خبرها از سوی آنان جلوگیری کند.

تحقیقات مرکز هماهنگی خبرنگاران و رسانه های آزاد افغانستان و نی  این موضوع را تایید می کند، در عین حالیکه خبرنگار خبرگزاری رها در بامیان  نیز چندی پیش با چنین موردی برخورده است.

همزمان با اقداماتی که در بامیان صورت گرفته اند، معصومه مرادی والی دایکندی بتازگی در مکتوبی به مسئولان ادارات دولتی این ولایت دستور داده است که بدون اجازه او با هیچ رسانه ای مصاحبه نکنند.

خانم مرادی پیش تر در محفل گرامیداشت از سالروز ترور صادقی نیلی، دو عضو شورای ولایتی و یک فعال مدنی این ولایت را نیز به دلیل انتقاد از حکومت در سخنرانی شان لت و کوب کرده بود که خود اقدامی فراقانونی و متناقض با حق آزادی بیان به شمار می رود.

با این وجود شماری از باشندگان بامیان و دایکندی در صفحات شبکه های اجتماعی در واکنش به اظهارات مقام های دولتی این ولایات گفته اند که ممکن نیست دو نهاد معتبر حامی خبرنگاران در نشر اعلامیه های شان واقعیت را در نظر نگیرند.

زمان احمدی-بامیان

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *