• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۱۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 32246
پرینت
در دیدار وزیر مهاجرین با سفیر فرانسه در کابل مطرح شد

اخراج اجباری مهاجرین افغانی از فرانسه را متوقف کنید

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان جمهوری اسلامی افغانستان، در دیدار امروز خود با سفیر فرانسه در کابل خواستار توقف اخراج اجباری مهاجرین افغانستانی از فرانسه شد.

عالمی بلخی در دیدار با داوید ماتینون خواستار مدیریت مشترک مهاجران افغان مقیم فرانسه شد.

وزیر امور مهاجرین تأکید کرد این وزارت برای فراهم‌سازی بازگشت دواطلبانه مهاجران افغان تلاش می‌کند اما وضعیت داخلی افغانستان برای پذیرش برگشت‌شد‌گان اجباری مناسب نیست.

آقای بلخی از فرانسه خواست برای جلوگیری از مهاجرت دوباره برگشت‌شد‌گان به مشوق بازگشت و کمک برای ادغام آنان توجه کند.

سفیر فرانسه در کابل نیز گفت که کشورش میزان ۷۰ درصد از مهاجران افغان است و سالانه به ۸ هزار افغان مهاجر اقامت دایمی می‌دهد و در سال گذشته میلادی تنها کسانی را اخراج کرده است که مرتکب جرم شده بودند.

سفیر فرانسه هم‌چنان افزود پاریس روی برگشت داوطلبانه افغان‌های مهاجر کار می‌کند و به همین منظور به هر برگشت‌کننده یک هزار یورو برای مصارف سفر، بسته کمکی پول نقد جهت ادغام و سرمایه‌گذاری در افغانستان توزیع می‌کند.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان در سال ۲۰۱۸ میلادی از فرانسه ۲۳ نفر داوطلبانه به کشور بازگشت کرده‌اند و ۹ نفر دیگر نیز به گونه اجباری بازگشت داده شده‌اند.

افغانستان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ مهاجرخیز در سطح جهان شناخته می‌شود. بر بنیاد معلومات وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنند‌گان در حال حاضر بیش از هفت میلیون افغان در سراسر جهان در مهاجرت به سر می‌برند که بیشترشان در کشورهای همسایه زند‌گی می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *