- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

اختلاف عبدالله و غنی روی اصلاحات در وزارت خارجه اوج می گیرد

اتحادیه حقوق دانان اختلاف ها میان ارگ و سپیدار بر سر عزل و نصب‌های سیاسی و آوردن اصلاحات دراین وزارت را به تمسخر گرفتن حاکمیت ملی می دانند.

پس از آن که رییس اجرایی در واکنش به گماشته شدن سرپرست تازه وزارت امورخارجه و عزل و نصب‌های تازه در نمایندگی‌های سیاسی در بیرون از افغانستان از سوی ریاست‌جمهوری در حکمی خواهان توقف این روند شد، اکنون ارگ می‌گوید بربنیاد قانون اساسی عزل و نصب‌ها از صلاحیت‌های رییس جمهور است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور گفت:” در حکومت افغانستان بر اساس قانون اساسی صلاحیت‌ها کاملا واضع است و رییس جمهور در راس حکومت افغانستان این صلاحیت را دارد که افراد را در کجا نصب و غزل کند.”

اما عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران تاکید می‌ورزد تا نهایی شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، حکومت وحدت ملی پابرجا خواهد بود و نباید تصامیم یک جانبه گرفته شود.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه می‌گوید:” در مورد حکومت وحدت ملی زیاد بحث نمی‌کنم ولی همین قدر اعلان می‌کنم که تا روز اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری حکومت وحدت ملی است.”

ریاست اجرایی می‌گوید تنش‌ها میان سپیدار و ارگ بالا گرفته اند و ادامه این وضعیت پذیرفتنی نیست.

در همین حال، اتحادیه حقوق دانان عزل و نصب‌های تازه و تنش‌ها میان ارگ و سپیدار را نبود هماهنگی و تمسخر حاکمیت ملی می داند.

تنش‌ها میان ارگ و سپیدار پس از کنارگیری صلاح‌الدین ربانی از وزارت امور خارجه و و آغاز طرح اصلاحات که بربنیاد آن برخی از دیپلمات ها از بیرون کشور فراخونده شدند به میان آمد، آنچه که سپیدار آنرا یک برخورد سیاسی می داند.