• انتشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 23661
پرینت

اختلافات سران امریکا باعث بی‌نتیجه ماندن استراتیژی امریکا برای افغانستان شد

استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان که قرار بود امروز شنبه ۲۸ اسد اعلام شود ولی به دلیل اختلافات بین سران نشست، بدون نتیجه پایان یافت.

در این نشست که در کمپ دیوید در ایالت مریلند برگزار شده بود، اختلاف نظر شمار زیادی از اعضای ارشد دولت ترامپ روی استراتیژی امریکا در قبال افغانستان و منطقه منجر به پایان بی‌نتیجۀ آن شد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید پس از پایان نشست به رسانه‌ها گفت که استراتیژی جدید امریکا با درنظرداشت منافع امریکا در آسیای جنوبی به ترامپ پیشکش شده که ترامپ پس از بررسی در زمان مشخص آن را به جهانیان اعلام خواهد کرد.

در این نشست به شمول مک ماستر مشاور امنیت ملی ترامپ، بسیاری از مقام‌های حاضر در آن خواهان اضافه‌شدن نیروی امریکایی در افغانستان بوده‌اند، هرچند در این زمینه نیز تصمیمی گرفته نشده‌است.

پیش این از این جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته بود که در استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان رویکرد منطقه‌ای مد نظر گرفته خواهد شد.

در این نشست، در مورد تجدید نظر در سیاست واشنگتن در قبال پاکستان نیز بحث شده اما اختلاف نظر وجود داشته و برخی از اعضای مجلس خواهان موقف شدیدتر امریکا در برابر پاکستان شده‌اند.

آنان گفته‌اند که ارتش و شبکۀ استخباراتی پاکستان یا آی‌اس‌آی از هراس‌افگنان طالبان در افغانستان پشتیبانی می‌کند و پاکستان باید علیه این گروه‌ها اقدام کند.

استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان در حالی یک‌بار دیگر در بی‌سرنوشتی باقی ماند که یک روز پیش از آن مقام‌های امریکایی گفتند چیزی به نهایی‌شدن این راهبرد نمانده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *