• انتشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۳۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5073
پرینت

 احداث پروژه تاپی فردا آغاز می شود

کار احــداث پروژه مهم منطقه ای انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند (تاپی) فردا با حضور مقام های کشور عضو رسمآ آغاز می شود.

بر اساس توافق بین کشورهای اجرا کننده تاپی، نقش افغانستان در کنسرسیوم تاپی انتقال محدود است و دولت افغانستان سالانه نزدیک به ۵۰۰ میلیون دالر آمریکایی تنها از بابت ترانزیت گاز ترکمنستان به هند و پاکستان به شکل مستقیم سود خواهد برد.

همچنین قبلا در قسمت خــریداری گاز از ترکمنستان موافقه شده است که افغــانستان در ۱۰ سال نخست سالانه ۵۰۰ میلیون متـر مکعب، در ۱۰ سال دوم ســالانه ۱ میلیارد متر مکعب و در ۱۰ ســال سوم، ســالانه ۱،۵  میلیارد متر مکعـب گاز، از ترکمنستان خــریداری خـــواهد کرد.

بر اساس توافقات انجام شده بین چهار کشور، رهبری کنسرسیوم اجرا کننده آن را  شرکت “ترکمن گاز ” با ۸۵ درصد سهام بر عهده گرفته است و سه کشور افغانستان، پاکستان و هند نیز هر کدام پنج درصد سهام در این شرکت دارند.

گفتنی است که در مراسم افتتاح این پروژه، رئیس جمهوری، داود شاه صبا وزیر معــادن و پترولیم، اکلیل حکیمـی وزیر مــالیه، عــلی احمد عثـمانی وزیر انرژی و آب، محمـد همـــایون رســـا وزیر تجــارت و صنایع، اســدالله ضمیر وزیر زراعت و مالـــداری، داکتر محمد همایون قیومی مشـــاور ارشد رئیس جمهور، محمد شاکــر کارگر مشاور رئیس جمهــور در امور آسیای میانه و والیــان ولایات هـــرات و فـــاریاب حضور دارند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *