• انتشار: 9 اکتبر 2018
  • ساعت: 12:47
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29686
پرینت

اتحادیه اروپا خواستار شفافیت انتخابات در افغانستان شد

سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفته است که تیم‌های کاری اتحادیه اروپا در افغانستان حضور دارند و برای شفافیت بیشترانتخابات کار می‌کنند.

نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان اعلام کرد که روند انتخابات افغانستان را “به طور جدی” زیر نظر دارد و تلاش می‌کند این انتخابات “متفاوت” از گذشته باشد.

پی‌یر میودان، سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفته است که برای تحقق این کار، تیم‌های کاری اتحادیه اروپا در افغانستان حضور دارند و برای شفافیت  بیشترانتخابات کار می‌کنند.

این مقام ارشد اروپایی افزود که کارشناسان انتخابات اروپا از قبل وارد افغانستان شده‌اند، آنها به نمایندگی ازاتحادیه اروپا نظریات فنی و علمی خود را در مورد روند انتخابات ارائه می‌کنند.

او افزود که برای برگزاری انتخابات شفاف با احزاب سیاسی، رسانه‌ها و اعضای جامعه مدنی گفتگو کرده و این اتحادیه آماده کمک در روز انتخابات و پس از انتخابات است.

آقای میودان این انتخابات را برای افغانستان و شرکای بین‌المللی‌اش مهم دانست و افزود: “ما نمی‌خواهیم افغانستان پس از ۲۸میزان بار دیگر به سوی بحران برود و نباید چنین اتفاقی بیافتد.”

او با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در بهار سال آینده برگزار شود، گفت که خواهان برگزاری شفاف و آزاد این دو انتخابات (ریاست جمهوری و پارلمانی) است که برای همه افغانستانیها قابل قبول باشد.

سفیر اتحادیه اروپا در کابل از بی اعتمادی و تردید مردم درباره انتخابات یاد کرد و افزود که نمایندگان‌ احزاب سیاسی در روز انتخابات بر این روند نظارت کنند و همه آنها باید در مراکز و محل‎های رأی دهی ناظر داشته باشند.

جنجال‌های گسترده بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ باعث شد که “بسیاری از افغانستانی‌ها” اعتماد خود به کمسیون مستقل انتخابات و دیگر نهادهای انتخاباتی را از دست بدهند.

او ابراز امیدواری کرد که احزاب سیاسی در روند برگزاری انتخابات و نظارت بر آن سهم فعال بگیرند.

سفیر اتحادیه اروپا در کابل تأکید کرد که اگر تاکنون این کار را نکرده‌اند، هنوز هم فرصت دارند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را برای افغانستان مهم دانست و گفت که موجودیت نهادهای قوی سیاسی در مجموع و به ویژه در روند مذاکرات صلح افغانستان مهم است.

آقای میودان گفت که شورشیان در پی ‌تضعیف نهادهای مشروع افغانستان هستند. او افزود که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در زمان مشخص شده باعث مشروعیت بیشتر نظام می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *