• انتشار: 17 آوریل 2019
  • ساعت: 11:26
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33787
پرینت

اتحادیه اروپا بار دیگر با حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان مخالفت کرد

اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت نمی‌شناسد.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی این اتحادیه، در سخنانی در پارلمان اروپا گفت تلاش‌ها برای تغییر مرزها با استفاده از نیروهای سیاسی بسیار خطرناک است. وی افزود اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغالی را به رسمیت نمی‌شناسد و این موضع که بارها تکرار شده است، در خصوص بلندی‌های جولان نیز مصداق پیدا می‌کند.

خانم موگرینی تأکید کرد تغییر دادن مرزها با توسل به نیروهای سیاسی، یک ایده بسیار خطرناک است و به قوانین بین‌المللی باید تحت هر شرایطی احترام گذاشته شود. 

یک روز پیش از این سخنرانی، ۳۷ وزیر پیشین و رهبر اروپایی در نامه‌ای از فدریکا موگرینی خواسته بودند که بار دیگر بر مخالفت اتحادیه اروپا با حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان تأکید کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در ۲۱ مارچ امسال اعلام کرد حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش یورونیوز، این تصمیم آقای ترامپ، غافل‌گیرکننده و مغایر با موضع امریکا طی دهه‌های گذشته بوده است.

با این حال، فدریکا موگرینی در ادامه تصریح کرد موضع یک‌پارچه اتحادیه اروپا در قبال این قضیه، به معنای دشمنی با هیچ کشوری نیست.

او دولت‌ها و مردم سه کشور اسرائیل، فلسطین و امریکا را از دوستان و شرکای این اتحادیه توصیف کرد.

خانم موگرینی افزود اگر اتحادیه اروپا راه حل تشکیل دو کشور را نادیده بگیرد، می‌تواند تبعات زیان‌باری در خاورمیانه به همراه داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *